Najnowsza edycja rankingu jakościowo-eksploatacyjnego przygotowanego przez niemiecki TUV została podzielona na pięć kategorii wiekowych. Najmłodsza grupa to samochody maksymalnie trzyletnie, a najstarsza koncentruje się na autach jeżdżących po drogach co najwyżej 11 lat. Wszystkie modele uwzględnione w zestawieniu maja wyniki usterkowości rozbite na poszczególne kategorie takie jak: oświetlenie/elektryka, zawieszenie, układ hamulcowy, silnik/układ wydechowy.

Ranking przygotowywany przez niemiecki TUV jest oparty na wynikach pochodzących z obowiązkowych przeglądów technicznych. W przypadku najnowszej edycji (2017) sprawdzono samochody w okresie od lipca 2015 do czerwca 2016 roku. W sumie są to dane z ok. 8,9 mln pojazdów poruszających się na niemieckich drogach.

Wiele z tych aut trafi za jakiś czas na polski rynek. Dlatego warto dowiedzieć, które modele znajdują się w największej grupie ryzyka w zakresie usterkowości. Autorzy niemieckiego raportu zaznaczyli, że zmniejsza się odsetek pojazdów, które z powodu poważnych usterek ni zaliczyły za pierwszym razem przeglądu. Według najnowszych danych współczynnik wynosi 19,7 proc., czyli o 2,9 proc. mniej niż w poprzednim raporcie.

Zapraszamy do galerii, gdzie przedstawiamy wszystkie kategorie tegorocznego raportu TUV. Pierwsza liczba po marce i modelu to procentowy udział samochodów z usterkami. Druga to średni przebieg konkretnego modelu.