Bloomberg

Organy nadzoru w USA i w Kalifornii zezwolimy na proponowane przez Volkswagena modyfikacje w ok.38 tys. SUV z silnikami Diesla 3,0, by dostosować je do obowiązujących norm.

Decyzja ta oznacza, że niemiecka grupa zaoszczędzi ponad miliard dolarów, bo nie będzie musiała odkupić Porsche Cayenne i VW Touareg z lat modelowych 2013-16 i Audi Q7 z lat 2013-15. Na podstawie  zawartej wczesnej ugody zatwierdzonej w maju przez sąd VW musiałby odkupić te pojazdy o napędzie 4×4, gdyby władze nie zgodziły sil na modyfikacje w silnikach.

W ramach ugody Volkswagen zobowiązał się przeznaczyć co najmniej 1,22 módl dolarów na naprawę albo odkupienie prawie 80 tys. pojazdów z 3-litrowymi dieslami, a ponadto zapłacić właścicielom naprawionych aut odszkodowania od 8500 do 17 tys. dolarów. Gdyby agencja EPA i kalifornijski urząd CARB nie dały swej zgody, koszty tej operacji wyniosłyby 4,04 mld dolarów

Obecnie zatwierdzone modyfikacje będą dotyczyć podzespołów i oprogramowania w niektórych modelach, bo zmiana samego oprogramowania nie wystarczy.

Niemcy nadał czekają na decyzję władz odnośnie do proponowanych modyfikacji w 3-litrowych silnikach limuzyn. Wcześniej zobowiązali się odkupić ok.20 tys. starszych modeli.

Volkswagen jest zadowolony z obecnego zezwolenia, pracuje  z oboma urzędami nad koncepcją zmian w innych pojazdach 3-litrowych możliwe jak najszybciej.

Firma zawarła odrębne porozumienie na sumę 14,7 mld dolarów dotyczące silników 2-litrowych i zobowiązała sil odkupić 475 tys. samochodów. Jej łączny rachunek za Dieselgate w Stanach doszedł do ok.30 mld dolarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy w autonomicznych autach będziemy mniej stali w korkach?

Jaki wpływ na ruch drogowy będą miały auta autonomiczne i nowe formy transportu? Audi ...

Lexus ES: Z przednim napędem

Przez sześć generacji Lexus ES nie był dostępny dla europejskich klientów. Za to nr ...

Niemcy chcą ratować diesle

Niemiecki rząd szykuje kolejne działania mające zmniejszyć skutki zanieczyszczenia powietrza przez samochody z silnikiem ...

Skoda Kodiaq: Naszpikowana systemami bezpieczeństwa

Największy, flagowy SUV Skody potrafi zadziwić nie tylko w mieście, lecz również poza nim. ...

Meksykańska jazda

Jukatan to najczęściej wybierany przez Polaków rejon Meksyku. Trudno się dziwić – wspaniały klimat, ...

Po lesie na prądzie

Ruszył jeden z największych przetargów na zakup aut elektrycznych w Polsce. Stoją za nim ...