123RF

Federalny Trybunał Administracyjny w Lipsku odroczył wydanie wyroku, czy władze większych miast mogą zakazać wjazdu starszych diesli.

Sędzia Andreas Korbmacher poinformował, że trybunał ogłosi wyrok 27 lutego w sprawie apelacyjnej z inicjatywy władz krajów związkowych od zakazów orzeczonych przez lokalne sądy w Stuttgarcie i Düsseldorfie. Naczelna instancja administracyjna w Niemczech ma orzec, czy zakazy wprowadzane przez lokalne sądy po pozwach organizacji ekologów DUH przeciwko władzom miejskim są zgodne z prawem.

Podczas sesji trybunału 22 lutego prawnicy dyskutowali, czy rząd będzie musiał wprowadzić nowy sposob znakowania samochodów dla umożliwienia władzom miejskim wprowadzania takich zakazów. Sędzia Korbmacher zasugerował, że prawdopodobnie Trybunał Europejski będzie musiał rozpatrzyć kwestię, czy można w ogóle ogłaszać zakazy wjazdu do miast.

Rząd Angeli Merkel krytykowany za bliskie powiązania z sektorem motoryzacji występował przeciwko takim zakazom obawiając się, że mogą rozzłościć miliony kierujących i zakłócić ruch w miastach, bo transport publiczny nie będzie w stanie udźwignąć swego zadania. Ponadto takie zakazy wywołałyby spadek wartości ok.15 mln samochodów na największym rynku europejskim i zmusiliby producentów do kosztownych przeróbek.

Groźba takich zakazów już mocno zmniejszyła sprzedaż diesli w Niemczech, w styczniu do jednej trzeciej rynku z niemal połowy przed Dieselgate. Starając się zapobiec takim zakazom rząd federalny uzgodnił w 2017 r. z firmami samochodowymi zmiany w układzie kontroli pracy 5,3 mln diesli oraz pomoc władzom miejskim w zmniejszeniu emisji spalin przez taksówki i autobusy.

„Orzeczenie trybunału może być pocałunkiem śmierci dla diesli” – stwierdzili w nocie analitycy z Evercore ISI.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Carlos Ghosn wymusi zmiany w japońskim sądownictwie?

Były szef aliansu Renault-Nissan w eskorcie kilkunastu ochroniarzy po 108 dniach zatrzymania opuścił tokijski ...

Między Łodzią a Katowicami jeszcze wolniej. Budowa A1 się rozkręca

Na Gierkówce od poniedziałku jeszcze więcej problemów. Od 15 kwietnia zamknięty będzie kolejny fragment ...

Pininfarina Battista

Startupy marzące o superautach przyciągają inżynierów

Rene-Christopher Wollmann, szef programu Project One w Mercedesie-AMG przeniósł się do Automobili Pininfarina. Startupy ...

Jednak dokończą autostradę A1 pod Częstochową

Znalazły się pieniądze na dokończenie po włoskim Salini budowy autostrady A1 pod Częstochową. W ...

Volvo będą się ostrzegać przed niebezpieczeństwem

Volvo wprowadza w Europie dwa nowe systemy bezpieczeństwa, które będą ostrzegać inne pojazdy np. ...

Meksykańska jazda

Jukatan to najczęściej wybierany przez Polaków rejon Meksyku. Trudno się dziwić – wspaniały klimat, ...