Bloomberg

Amerykański sędzia Charles Breyer odroczył do 16 grudnia sesję sądu, na której Volkswagen ma przedstawić plan rozwiązania kwestii 80 tys. aut Audi, Porsche i VW z 3-litrowymi dieslami

Sędzia ogłosił, że trwają negocjacje niemieckiego producenta z przedstawicielami władz i prawnikami reprezentującymi właścicieli tych pojazdów i ustalił nową datę po otrzymaniu sugestii, że ta zwłoka może doprowadzić do rozwiązania pozostałych kwestii.

15 listopada VW osiągnął porozumienie z organami nadzoru w USA w sprawie odkupienia ok. 20 tys. starszych Audi i SUV Volkswagena oraz naprawy oprogramowania w 60 tys. nowszych autach Audi, Porsche, VW i w pojazdach sportowo-użytkowych, ale w dalszym ciągu musiał porozumieć się w innych kwestiach, m.in. kompensaty.

W czerwcu VW zgodził się zapłacić 10,03 mld dolarów i zaproponował odkupienie 475 tys. pojazdów z 2-litrowymi dieslami albo naprawę ich oprogramowania oaz kompensatę 5-10 tys. dolarów każdemu właścicielowi, Zaczął skupować auta w połowie listopada.

Dwie osoby znające stan rozmów podały teraz, że Niemcy osiągnęli postęp w ostatnich dniach, ale nie doszli jeszcze do ostatecznego porozumienia w rozmowach z prawnikami reprezentującymi właścicieli pojazdów.

W ramach umowy dotyczącej 3-litrowych diesli Volkswagen wpłaci zapewne dodatkowe środki na fundusz ochrony środowiska dla wyrównania nadmiernych emisji. W czerwcu zgodził się przekazać w ciągu 3 lat 2,7 mld dolarów na ten fundusz za emisje silników 2-litrowych. Wplata za silniki 3-litrowe będzie jednak mniejsza, bo ich emisje przekraczały normy 9-krotnie, znacznie mniej od 40 razy jednostek 2-litrowych.

Mogą Ci się również spodobać

Peugeot 508: Cennik na poziomie premium

Peugeot opublikował cennik swojej najnowszej limuzyny 508. Francuzi chcą żeby nowy model konkurował również ...

Norwegowie kupują najwięcej e-aut (na głowę mieszkańca)

Niemal jedna trzecia samochodów sprzedanych w 2018 r w Norwegii była elektryczna. To nowy ...

Wodorowa alternatywa

Koncerny samochodowe inwestują nie tylko w elektromobilność, ale także w inne napędy alternatywne. Jednym ...

Od 1 października bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Co zrobić podczas stłuczki?

1 października wchodzi w życie przepis znoszący obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ...

Alfredo Altavilla, wiceszef FCA i dyrektor zarządzający Iveco

Kolejne roszady w Fiacie: odchodzi Alfredo Altavilla

Alfredo Altavilla, wiceszef Fiat Chrysler Automobiles złożył dymisję. To reakcja na pominięcie go w ...

Siedziba Opla w Russelsheim

Opel walczy, Vauxhall się układa

Związkowcy w Oplu zablokowali plan dobrowolnych odejść. Nieco inaczej ma się sprawa w Wielkiej ...