Niedaleko polskiej granicy – w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim, powstanie duża fabryka BMW. Inwestycja jest oceniania na co najmniej 50 mln euro.

Niemiecka firma złożyła w resorcie przemysłu i handlu wniosek o zawarcie specjalnego kontraktu inwestycyjnego na budowę w obwodzie kaliningradzkim fabryki samochodów. Nie będzie to montownia, ale zakład produkcyjny pełnego cyklu, podkreśla agencja Nowowsti.

BMW od 1999 r montuje swoje modele trzeciej, piątej i siódmej serii oraz terenówki X1, X3, X4, X5 i X6 w kaliningradzkich zakładach firmy rosyjskiej Awtotor.

Rozmowy o budowie zakładu produkcyjnego były prowadzone od 2012 r. Z powodu kryzysu gospodarczego, który nastał w Rosji wraz z aneksją Krymu i sytuacją na Ukrainie, Niemcy wstrzymali negocjacje. Wrócili do nich na przełomie 2016/2017 r. Najpierw w obszarze zainteresowania były trzy lokalizacje – obwód moskiewski, St. Petersburg i Kaliningrad. Maximilian Kellner, dyrektor generalny BMW Group Russia, oszacował wielkość inwestycji na ponad 50 milionów euro.

W styczniu Niemcy zarejestrowali w Kaliningradzie swoją spółkę BMW – Rusland Automotiv. Obwód kaliningradzki graniczy z województwem warmińsko-mazurskim. Branza motoryzacyjna jest w obwodzie jedną z wiodących. Ze względu na bliskość unijnej granicy (od Kaliningradu do przejścia w Bagrationowsk – Bezledy jest 46 km w linii prostej) wiele koncernów montuje w Kaliningradzie i okolicach swoje samochody.

Mogą Ci się również spodobać

Huansu X: Chińczycy kopiują Lamborghini

Chiński producent samochodowy Huansu zaprezentował pierwsze zdjęcia swojego modelu o nazwie X. Ma być ...

Bentley pod kreską. Rodziny Porsche i Piëch niezadowolone

Rodziny Porsche i Piëch, które są większościowymi właścicielami grupy Volkswagena są niezadowoleni z rozwoju ...

Indianin z Opola

Produkcję kultowych amerykańskich motocykli Indian rozpoczęła fabryka Polaris Poland w Opolu należąca do koncernu ...

Audi A7 50 TDI quattro: Coupe z duszą

Zamiast zwykłego sedana – pięciodrzwiowe coupe za wyższą cenę. Ten pomysł na samochody dla ...

BP przejmuje sieć stacji ładowania na Wyspach

Paliwowy gigant szykuje się do przejęcia największego na Wyspach operatora ładowarek do aut elektrycznych. ...

Singer DLS: Bardziej doskonała legenda

Amerykańska firma Singer jest dobrze znana fanom Porsche. Restauruje i buduje modele 911 w stylu ...