AFP

Niemcy będą musiały w końcu pójść za przykładem innych krajów europejskich i zakazać nowych diesli – powiedziała kanclerz Merkel dopuszczając po raz pierwszy od czasu Dieselgate, że dni tej technologii są policzone.

Jej wywiad dla pisma „Super Illu” ukazał się w środku lata, gdy w Niemczech rosły naguski na producentów pojazdów, że ukrywali przed organami nadzoru prawdziwy poziom emisji spalin przez diesle. Doszło do połączenia czynników gospodarczych, politycznych, ekologicznych i dotyczących zdrowia społeczeństwa.

Angela Merkel wznowiła własną kampanię przed wyborami powszechnymi 24 września po 3 tygodniach przerwy urlopowej, odmówiła jednak ogłoszenia dokładnego harmonogramu likwidacji silników Diesla. — Nie chce wymienić dokładnego roku — stwierdziła, ale uznała, że projekty brytyjski i francuski stopniowej likwidacji pojazdów spalinowych do 2040 r. zmierzają w dobrym kierunku.

Przyszłość sektora motoryzacji, największego eksportera dającego w Niemczech pracę 800 tysiącom ludzi, stała się gorącym tematem kampanii przedwyborczej. Politycy zarzucają szefom firm samochodowych, że nie zareagowali odpowiednio na skandal w VW. 3 sierpnia na spotkaniu na szczycie osiągnięto porozumienie o wprowadzeniu nowego programu pracy silników w 5,3 mln pojazdów w Niemczech, aby emitowały mniej spalin, a sektor odzyskał utraconą reputację.

Pojawiła się też możliwość drugiego takiego szczytu. Daimler oświadczył w związku z tym, że „zawsze byliśmy i jesteśmy gotowi do podjęcia konstruktywnego dialogu”. Rzecznik VW przypomniał strategię restrukturyzacji grupy „Together 2025” i dodał: — Rozwiązujemy kwestie dotyczące przyszłości; odrzucił sugestie, jakoby ustalenia pierwszego spotkania były niewystarczające. — Uważamy, że są to odpowiednie działania dla uniknięcia zakazu wjazdu diesli do miast i poprawienia jakości powietrza — stwierdził.

Ministrowie i rzecznicy rządu nie chcieli wypowiadać się konkretnie o stopniowym wycofywaniu diesli z eksploatacji podczas urlopu pani kanclerz we włoskich Alpach. Skrytykował ją za to b. kanclerz z ramienia SPD, Gerhard Schroder. Na wiecu w Dortmundzie podjęła ten temat stwierdzając, że sektor motoryzacji musi odbudować zaufanie oferując rabaty przy kupnie nowych diesli i nowe programy w starszych modelach. — Konsumentów oszukano i muszą otrzymać takie osiągi w zakresie środowiska, jakie obiecano. Ulgi podatkowe przy kupnie diesli pozostaną na razie, bo emitują mniej CO2 od silników benzynowych — dodała.

Na kolejnym wiecu wyborczym w Gelnhausen Merkel powiedziała, że firmy samochodowe popełniły błędy, ale nie można za to winić pracowników, ważne jest tez zachowanie zatrudnienia i siły sektora. — Branża samochodowa musi zapewnić naprawienie popełnionych błędów, szczyt o dieslach był pierwszym krokiem ku temu. Po drugie, kraj i rząd muszą zapewnić, by zakazami nie karać tych, którzy kupili diesle w dobrej wierze — dodała.

Jej zdaniem, samochody z dieslami są konieczne dla utrzymania emisji spalin pod kontrolą, Niemcy muszą wspierać przekształcenia w sektorze promowaniem nowych technologii i zapewnieniem dostępnej infrastruktury. — Musimy organizować płynne przejście do nowej ery, aby ludzie zachowali pracę. To wyzwanie dla CDU i CSU. Priorytetem w najbliższych latach będzie rozwijanie punktów ładowania pojazdów elektrycznych — zapowiedziała.

Mogą Ci się również spodobać

Elektromobilność: Polska coraz bardziej pod prąd

Brakuje ładowarek, a w sprzedaży aut na prąd wyprzedzają nas Czesi, Węgrzy czy Rumuni. ...

8 kwietnia Nissan ostatecznie wyrzuci Carlosa Ghosna

Nissan zapowiedział na 8 kwietnia nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które oficjalnie wygasi mandat Carlosa ...

Pagani Zonda HP Barchetta: Najdroższy samochód na świecie

Pagani Zonda powróciła. Z obciętą przednią szybą i w limitowanej liczbie trzech egzemplarzy. Jeżeli ...

Nowe tablice rejestracyjne od 2020 roku

Czarne cyfry i litery umieszczone na zielonym tle – tak będą wyglądać nowe tablice ...

W tym roku w Genewie zadebiutuje marka Piech z elektrycznym coupe Mark Zero

Genewa 2019 | Elektryki w natarciu, ale benzyna i diesle się bronią

Wielka parada modeli z napędem elektrycznym, które wyraźnie przechodzą z rynku ekskluzywnego do masowego. ...

Citroen C5 Aircross 1,6 Puretech: Widok z wysokiej kanapy

Citroen konsekwentnie wdraża w kolejnych modelach swoją definicję SUV-a. Nie mają być ani specjalnie ...