AFP

Volkswagen podejmie kroki, aby dostosować swe prace badawcze do norm moralności, czym chce wykazać, że wyciągnął nauczkę z ostatnich wstrząsów po Dieselgate.

Największą grupa samochodowa w Europie znalazła się w epicentrum społecznego oburzenia w Niemczech po ujawnieniu opracowania, że ta grupa, a także BMW i Daimler finansowały eksperymenty z wdychaniem toksycznych spalin diesla przez małpy i ludzi.

Firma odczuwająca nadal skutki przyznania się w 2015 r. do oszukiwania w Stanach w testach na emisje spalin została zalana falą krytyki za jaskrawy brak oceny moralnej i etycznej, który podważył jej zobowiązanie bycia bardziej odpowiedzialną. Z powodu tej afery zawieszono członka kierownictwa odpowiedzialnego za public relations.

„Wszystkie prowadzone na świecie prace badawcze muszą zostać porównanie z bieżącymi zasadami moralnymi i etycznymi w grupie VW, a w następnym etapie dostosowane do nich” — oświadczył rzecznik Volkswagena. Aby zapobiec powtórzeniu się takich eksperymentów z małpami i ludźmi najwyższe kierownictwo grupy zaproponowało wprowadzenie zestawu reguł umożliwiających załodze decydowanie, czy dane działania są właściwe moralnie i etycznie.

Krytycy twierdzili, że projekty badawcze związane z emisjami spalin sponsorowane przez firmy samochodowe miały głównie na celu zdyskredytować przepisy i udowodnić ograniczone ujemne skutki na środowisko wywoływane przez silniki Diesla i pokrewne technologie.

Volskwagen poinformował, że prowadzi niemal 1300 projektów badawczych w w Niemczech wspólnie z uniwersytetami i instytutami naukowymi.

Mogą Ci się również spodobać

Nowa Honda HR-V: Pożegnanie z dieslem

Najmniejszy SUV Hondy jeszcze w tym roku doczeka się modernizacji. Późną jesienią HR-V powinien ...

W życie wejdą dwie zmiany dotyczące prawa jazdy

Dwa projekty ustawy i dwie zmiany dotyczące prawa jazdy. Jeden dotyczy rozszerzenia uprawnień kategorii ...

Niki Lauda po przeszczepie płuc

Dobre wiadomości z Wiednia: Niki Lauda po transplantacji płuc i wybudzeniu ze śpiączki farmakologicznej ...

Raeton CC, zdobywca wyróżnienia w konkursie Red Dot Award

Red Dot Award: Auta z czerwoną kropką

Chiński Raeton CC znalazł się w tym roku w gronie laureatów Red Dot Award ...

Zamiana diesla na benzynę nie aż tak ekologiczna, jak się wydaje

Spadająca sprzedaż diesla nie przynosi wcale środowisku samych plusów. Większa sprzedaż aut benzynowych powoduje… ...

Seat Terraco: rosły Hiszpan

Najnowszy SUV Seata stanowi zapowiedź nowej gamy modelowej. Mocno wyróżnia się na tle starszych ...