Bloomberg

Chińska grupa samochodowa Zhejiang Geely, właściciel Volvo Cars ogłosiła o odkupieniu od funduszu Cevian Capital 8,2 proc. udziałów w producencie ciężarówek AB Volvo. Transakcję szacuje się na 27,2 mld koron (2,75 mld euro)

Szwedzka grupa samochodowa wyodrębniła w 1999 r. dział ciężarówek i autobusów, Chińczycy podkreślili, że na tym etapie nie zamierzają łączyć obu firm. AB Volvo ma 45 proc. udziałów w Dongfeng Commercial Vehicles, w jednym z największych w Chinach producencie ciężarówek, także duży udział w produkcji sprzętu budowlanego w Chinach.

„Ze względu na nasze doświadczenie z grupą Volvo Cars uznajemy i doceniamy dumną skandynawską historię i kulturę AB Volvo, także jej pozycję lidera na rynku, najnowsze technologie i możliwości w zakresie środowiska. Będziemy wspierać radę administracyjną i dyrekcję AB Volvo w kontynuowaniu realizacji ich obecnej strategii” — oświadczył w komunikacie szef Geely, Li Shufu.

Cavian zarabia

Do transakcji doszło z inicjatywy Geely — powiedział współzałożyciel Cevian, Christer Gardell. — To była dla nas bardzo rentowna inwestycja, zarobiliśmy na niej prawie 20 mld koron — powiedział o kupnie tego udziału w 2006 r. Pieniądze z tej transakcji fundusz zainwestuje w nowe inwestycje, obecnie kupuje inną firmę — dodał.

Akcje Volvo zyskały w 2017 r. prawie 50 proc., podobnie jak rywali, Daimlera i Volkswagena, dzięki dużemu popytowi na głównych rynkach. Volvo zaczęło odnosić korzyści z działań restrukturyzacyjnych, programów ciecia kosztów, sprzedaży aktywów niestrategicznych i zmian w zarządzaniu. Cevian Capital chciał dalszych zmian, w 2017 r. proponował wyodrębnienie z producenta ciężarówek mniejszego działu sprzętu budowlanego Volvo Construction Equipment i producenta silników Volvo Penta.

Ambicje Geely

Zhejiang Geely Holding, firma matka Geely Automobile jest również właścicielem producenta londyńskich taksówek i sportowych aut Lotus. Sprzedaż i rentowność Volvo Cars poprawiły się za kadencji Geely od 2010 r. Po 9 miesiącach szwedzka firma miała zysk operacyjny 10,4 mld koron wobec 1,6 mld w całym 2011 r.

Wraz z tą operacją Geely stała się największym pojedynczym akcjonariuszem AB Volvo, a drugim pod względem praw głosu za szwedzkim funduszem Industrivarden. Chińczycy kupią 88,5 mln akcji kategorii A i 78,8 mln kategorii B, co da im 15,6 proc. praw głosu, Industrivardem ma głównie akcje A i 22,8 proc. praw głosu.

Wartość transakcji oszacowano na 27,2 mld koron (2,75 mld euro), dzielnik „Dagens Nyheter” podał, że Geely zapłaciła 3,25 mld euro, ale uczestnicy transakcji nie ujawnili dokładnej sumy. Nomura Int’l i Barclays Capital Securities odkupią od Cevian jego akcje i sprzedadzą je Zhejiang Geely, gdy zainteresowane firmy otrzymają zgodę właściwych urzędów.

Oznaką ambicji Chińczyków była propozycja z listopada kupna do 5 proc. w Daimlerze, ale została odrzucona.

Mogą Ci się również spodobać

Audi A8 50 TDI quattro: Ukryte piękno

Technologicznie perfekcyjne i świetnie jeżdżące – taki opis zawsze pasował do kolejnych generacji Audi ...

Nowy skandal z emisjami w Audi

Prokuratura w Monachium rozszerzyła śledztwo na Audi. Firma podejrzana jest o oszukiwanie w testach ...

Kultowy „Maluch” obchodzi dziś urodziny

Słynny Fiat 126p świętuje dziś swoje 44 urodziny. Pierwszy egzemplarz „Malucha” wyjechał z fabryki ...

Siedziba Opla w Russelsheim

Opel walczy, Vauxhall się układa

Związkowcy w Oplu zablokowali plan dobrowolnych odejść. Nieco inaczej ma się sprawa w Wielkiej ...

UPS testuje elektryczne furgonetki

Nie tylko Poczta Polska patrzy w przyszłość i testuje elektryczne samochody. Firma kurierska UPS ...

Volkswagen musi zapłacić miliard euro kary

Afera Volkswagena z zmanipulowanymi silnikami diesla zdaje się nie mieć końca. Teraz zapadł wyrok ...