123RF

O prawie jedną czwartą podskoczyła na polskim rynku wtórnym liczba oferowanych samochodów z instalacją LPG.

W styczniu na łączną liczbę ponad 257 tys. aut z drugiej ręki wystawianych do sprzedaży w ogłoszeniach internetowych, autokomisach i przez dealerów samochodów używanych, przeszło 17 tys. stanowiły samochody zasilane autogazem. To o 23 proc. więcej niż w grudniu 2017 roku. Wtedy takich ofert było niespełna 14 tys. Według firmy AAA Auto posiadającej sieć salonów z używanymi samochodami, przyczyną wzrostu zainteresowania kilkuletnimi samochodami na gaz może być skomplikowany i drogi montaż instalacji LPG w nowych autach, w związku z obowiązującymi wysokimi normami emisji spalin.

– Wraz ze zwiększeniem liczby silników z bezpośrednim wtryskiem, montowanych w nowych samochodach, zmniejsza się możliwość efektywnych przeróbek na LPG – komentuje AAA Auto. Okazuje się, że taka przeróbka, choć technicznie wykonalna, jest droga. W rezultacie oszczędności na eksploatacji są niewielkie. Przykładowo, silniki benzynowe TSI w Skodach i Volkswagenach potrafią być bardzo oszczędne, tymczasem przystosowane do zasilania LPG nadal potrzebują benzyny. Dlatego ich przebudowa nie jest tak opłacalna, jak w przypadku starszych jednostek.

– Dane z rynku wtórnego wskazują, że rośnie podaż i zainteresowanie autami zasilanymi LPG. Trend ten może się utrzymać w związku z coraz wyższym kosztem montażu instalacji gazowej w nowych samochodach, która staje się wręcz nieopłacalna – stwierdza Frantisek Svec, dyrektor generalny AAA Auto w Polsce.

W ubiegłym roku najbardziej popularnym samochodem w salonach AAA Auto oferowanym z instalacją gazową był Opel Astra. Na drugim miejscu znalazła się Honda CRV, natomiast na trzecim – Skoda Fabia. Kolejne dwa modele popularne w grupie samochodów zasilanych autogazem to Mazda 5 oraz Hyundai i20.

Polska jest liderem wśród państw Unii Europejskiej w liczbie samochodów napędzanych autogazem. W skali świata zajmuje 3 miejsce. Globalnym liderem jest Turcja z ponad 4,3 mln takich samochodów. Po polskich drogach jeździ ich ok. 3 milionów.

Mogą Ci się również spodobać

BMW iX3: Jeden z dwunastu

Do 2025 BMW wprowadzi na rynek dwanaście w pełni elektrycznych modeli. Jednym z nich ...

Honda rozwija auta autonomiczne

Honda przedstawiła po raz pierwszy plan prac nad autami autonomicznymi, które będą od 2025 ...

Dieter Zetsche, prezes Daimler AG

Prezes Daimlera odchodzi. Zmiana kierownictwa w przyszłym roku

Dieter Zetsche będzie rządził koncernem Daimler do maja przyszłego roku. Jego następcą już jest ...

Elektryczne fantazje

Nasze samochody marzeń mają przynajmniej 8 cylindrów, niesamowite osiągi i piękną sylwetkę. Jednak świat ...

Targi w Paryżu: Rzeźbienie wizji

Hyundai przygotowując się do pokazania swojej Le Fil Rouge na Paryskim Salonie Motoryzacyjnym opowiedział ...

Koncepcyjny model BMW Inside Future wyposażony w technologie firmy Mobileye prezentowany na targach CES w Las Vegas w 2017 r.

Izraelczycy liderem technologii autonomicznych

Izraelska firma Mobileye, należąca do amerykańskiego Intela, podpisała z jednym z europejskich koncernów samochodowych ...