GM zwolnił 2700 pracowników w Wenezueli

Wenezuelska filia GM rozesłała zawiadomienia do ok.2700 pracowników, że nie należą już do przedsiębiorstwa i że przelała im na konta bankowe ostatnie należności.

Sąd w Wenezueli nakazał w ubiegłym tygodniu zajęcie fabryki koncernu w Valencii orzekając na korzyść 2 dealerów, którzy w 2000 r. złożyli pozew wobec filii GM, że nie wywiązała się z dostarczenia im umówionych 10 tys. pojazdów do sprzedaży.

Pracownicy twierdzili, że jeszcze przed orzeczeniem sekwestru GM przystąpili do demontażu maszyn z zakładu, który nie produkował samochodowy od początku 2016 r. z powodu braku podzespołów i bardzo surowej kontroli dewizowej.

GM uznał sekwestr za nielegalny i zapowiedział użycie wszelkich środków w dochodzeniu swych praw, ale szanse na odszkodowanie jakiego by sobie życzył są nikłe.

– Wszyscy otrzymaliśmy przelewy i zawiadomienia – powiedział eden z pracowników zatrudniony w tym zakładzie od ponad 10 lat. Dodał, że jego służbowa skrzynka majlowa została wyłączona podczas weekendu.

– Nasi dawni przełożeni powiedzieli nam, że szefowie fabryki wyjechali, a my zostaniemy zwolnieni. Nie ma już nikogo z nich w kraju – dodał inny pracownik, który dostał takie samo zawiadomienie na swoją komórkę i przelew na konto bankowe. Pracował dla GM od 5 lat. Żaden ze zwolnionych nie podał, ile dostał odprawy, ale działacze związkowi twierdzą, że mało.

Lewicowy rząd prezydenta Nicolasa Maduro twierdzi, że nie dąży do wywłaszczenia GM z tej fabryki, która działała od 35 lat i wezwał koncern do powrotu. – Zwracam się do obecnego prezesa GM Venezuela, Jose Cavaileri: proszę tu przyjść, pokazać się i podzielić się z nami opcjami przywrócenia normalności – oświadczył minister pracy Francisco Torrealba.

Mogą Ci się również spodobać

JBM Solaris Ecolife, produkowany przez spółkę j.v. Solarisa i indyjskiej firmy JBM w Azji z akumulatorami polskiej firmy ICPT na targach Auto Expo w Indiach

Baterie zaczną rządzić światem

Już niedługo akumulatory będą równie ważne, jak dzisiaj ropa. Polskie firmy chcą powalczyć o ...

Marcin Gortat ambasadorem Porsche

Marcin Gortat to jedyny polski koszykarz w lidze NBA. Już od kilku lat jest ...

Mercedes AMG Project One: Jeśli kupiłeś, to nie sprzedasz

Już w 2019 roku pierwsi klienci odbiorą ponad 1000-konnego Mercedesa AMG Project One, drogowy ...

Mercedes G 400d: Z mocnym dieslem

Mercedes wprowadza nową wersję klasy G z mocnym silnikiem wysokoprężnym. Obok G 350d o ...

Porsche Driving Experience: Przekonaj się na co Cię stać

Jeśli raz pojedziesz na profesjonalne szkolenie jazdy będziesz chciał wrócić. To nie tylko znakomita ...

Karl Thomas Neumann

Prezes Opla zrezygnuje

Karl Thomas Neumann, jeden z najskuteczniejszych menedżerów w europejskiej motoryzacji, nie będzie prezesem Opla. ...