Bloomberg

Prawie 200 milionów euro zainwestuje w Polsce firma Bridgestone. To jeden z największych w świecie producentów opon.

Inwestycje zaplanowano w trzech kluczowych zakładach firmy w Europie: w Poznaniu, Stargardzie oraz hiszpańskim Burgos. Wszystkie trzy zakłady zostaną rozbudowane. W Polsce koncern wyłoży na inwestycje 194 miliony euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego wyposażenia i zwiększenie wydajności linii produkcyjnych, co pozwoli także rozszerzyć gamę produkowanych opon. Ocenia się, że zastosowanie najnowszych technologii pozwoli zwiększyć możliwości wytwórcze zakładów o jedną piątą.

– Rosnący popyt na nasze opony wymógł realizację dalszych inwestycji. To ważny krok w umocnieniu obecności Bridgestone w regionie, który zapewni dostępność produktów dla naszych partnerów – powiedział Paolo Ferrari, prezes Bridgestone EMEA. Inwestycje mają być zrealizowane w ciągu pięciu lat.

Grupa Bridgestone posiada w Polsce 4 fabryki. Dwa z zakładów produkcyjnych, w Poznaniu i Stargardzie Szczecińskim są jednymi z najnowocześniejszych fabryk opon do samochodów osobowych i ciężarowych w Europie. Pozostałe dwie fabryki, czyli Bridgestone Diversified Products Poland w Żarowie na Dolnym Śląsku i Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie zajmują się produkcją wyrobów gumowych.

W Poznaniu na powierzchni 26,6 hektara produkowane są opony do samochodów osobowych. Do najważniejszych odbiorców należy BMW, Volkswagen, Daimler i Opel. Kompleks przemysłowy zatrudniający obecnie prawie 2 tys. osób był rozbudowywany kilkakrotnie. Dziennie jest tu produkowanych ponad 31 tys. opon.

Rozbudowywana była także fabryka w Stargardzie. Zakład koncentruje się na produkcji ogumienia dla samochodów o dużym tonażu. Z linii produkcyjnych schodzą przede wszystkim opony do ciągników siodłowych, naczep, a także do autobusów produkowanych przez Daimlera, MAN-a, Volvo i Scanię. Wielkość dziennej produkcji to 4 tys. opon oraz prawie 9 ton pasów bieżnika.

Motoryzacja jest branżą, do której napływa obecnie duża ilość zagranicznych inwestycji. Według danych opublikowanych w czerwcu przez Agencję Rozwoju Przemysłu, zapowiedziane w sektorze motoryzacyjnym w 2016 roku przedsięwzięcia, których wartość szacuje się na ok. 3 mld zł, mogą spowodować wzrost produkcji sprzedanej branży o 1,5-2 proc. To przełoży się na wzrost zatrudnienia w samej branży o ok. 1,7 proc., a w całym przemyśle o 0,1 proc. Tylko w zakładach firm Borgers, Carcoustic, Hutchinson, Ideal, Ifa oraz Sekonix, które zostały uruchomione w pierwszym półroczu 2017 r. docelowo zostanie zatrudnionych co najmniej 2350 osób. Kolejnych kilka tysięcy trafi do zakładów, których budowa w tym roku dopiero się rozpoczęła, w tym do fabryki firmy Kongsberg w Brześciu Kujawskim, czy powstającej w Jaworze fabryki silników koncernu Daimler.

Mogą Ci się również spodobać

Ford Mustang High Performance: 330 KM dla czterech cylindrów

Dzięki fabrycznemu pakietowi High Performance czterocylindrowy Ford Mustang może zyskać dodatkowe 40 KM, zawieszenie ...

3 miliony aut z poznańskich zakładów Volkswagena

22 lutego z linii produkcyjnej Volkswagena w Poznaniu zjechał 3 milionowy samochód w historii ...

Złodzieje polują na drogie auta

Najwięcej aut skradziono w Warszawie i okolicach. Zaraz potem – w województwach: dolnośląskim, śląskim ...

Gdzie jeździć elektrycznymi hulajnogami? Podobny problem we Wrocławiu i Madrycie

Elektryczne hulajnogi pojawiły się we Wrocławiu i nikt nie wie gdzie można nimi jeździć. ...

BEZPIECZNA JAZDA: Samochód pomoże, ale nie wyręczy

Współczesne samochody są nieomal jeżdżącymi komputerami. Na ile systemy wspomagające naszą jazdę zwalniają z ...

Suzuki Jimny: Na ostro i w stylu retro

Suzuki Jimny dopiero co miało swój rynkowy debiut w Japonii, a już jest w ...