Bloomberg

Dyrekcja PSA zaproponuje w styczniu swym związkom zawodowym nowy system zwolnień z pracy RCC przewidziany w dekretach o reformie kodeksu pracy — ogłosił przedstawiciel związku CFTC potwierdzając informacje z „Le Parisien”

Według tego dziennika grupa samochodowa chce likwidować miejsca pracy wykorzystując nowy system, który pozwala pracodawcy rozstawać się z pracownikami bez wręczania wypowiedzenia czy w ramach zwolnień grupowych. Zastosowanie RCC wymaga jednak zgody większości zatrudnionych.

Franck Don z CFTC potwierdził, że ten system będzie omawiamy 9 stycznia na posiedzeniu rady pracowniczej. — Chcemy poznać warunki towarzyszące, finansowe i inne proponowanego rozwiązania, zanim ogłosimy swe zdanie — dodał. Z kolei według Jean-Pierre Merciera z CGT, cytowanego przez ten dziennik, nowa procedura pozwoli firmie samochodowej łatwiej rozstawać się z pracownikami, a dyrekcja chce ją wprowadzić od 1 lutego.

Szef działu kadr w PSA, Bruno Bertin potwierdził dziennikowi, że partnerzy społeczni otrzymali rozpiski o planowanych działaniach, odmówił tylko podania, które zakłady i ilu pracowników mają dotyczyć.

Sysstem RCC pozwala dostosowywać wielkość zatrudnienia i dobór pracowników zgodnie z ich kwalifikacjami, zwiększać albo zmniejszać je zależnie od koniunktury bez wręczania wypowiedzeń. Według CFDT zatrudnienie w PSA zmalało od 2013 r. o 3 tys. osób

– Trochę dziwię się, że PSA może korzystać i korzysta z takiego rozwiązania — stwierdził sekretarz generalny lewackiego związku Force Ouvriere, Jean-Claude Mailly. — Ostatnio wizytowałem sporo fabryk PSA, pracują pełna parą z dużą liczbą pracowników tymczasowych, więc zanim zaczną likwidować miejsca pracy powinni spojrzeć na to inaczej. Jego zadaniem. system RCC pozwoli firmie unikać stosowania punktow systemu bardziej chroniącego miejsca pracy PSE.

Mogą Ci się również spodobać

Sergio Marchionne, prezes FCA, prezentuje swój ostatni, pięcioletni plan dla Grupy

Fiat bez konkretów co do polskich fabryk

Prezes FCA Sergio Marchionne przedstawił w Balocco pod Turynem swój ostatni, pięcioletni plan dla ...

Gruzińska jazda

Podróż samochodem po Gruzji to zawsze przygoda. Szczęśliwe raczej z gatunku ciekawych, zaskakujących i ...

Droga w Chinach naładuje samochód elektryczny w czasie jazdy

Autostrada doładuje baterię w samochodzie

Chińczycy jako pierwsi zbudowali testową drogą dla aut z e-napędem, która doładuje pojazd w ...

Chiny są liderem elektromobilności. Na zdjęciu Baojun E100, produkt spółki joint venture utworzonej przez SAIC Motor Corp., General Motors Co. i Liuzhou Wuling Automobile Industry Co.

Rynek aut elektrycznych rośnie jak szalony

Na świecie jeździ dzisiaj ponad 3 mln aut z doładowaniem elektrycznym. To o 54 ...

Uniti One: To nie wizja, to rzeczywistość. Od 2019 w sprzedaży

Szwedzki startup Uniti przedstawił swój pierwszy elektryczny samochód – Uniti One. Partnerem projektu był ...

BMW i8 Roadster: Ekologia po bawarsku

Rozstanie z ogniście pomarańczowym, sportowym BMW to ciężkie przeżycie. Odkryty i8 to chyba najpiękniejszy ...