PAP, Marcin Obara

Systemy teleinformatyczne dystrybutora części samochodowych odzyskały podstawową sprawność operacyjną po ubiegłotygodniowej awarii.

Z sobotniego komunikatu Inter Carsu wynika, że systemy sprzedażowe spółki i jej podmiotów zależnych działające na 16 rynkach geograficznych odzyskały podstawową sprawność operacyjną. – Aktualnie trwają prace zmierzające do przywrócenia pełnej funkcjonalności wszystkich systemów teleinformatycznych grupy kapitałowej Inter Cars – wyjaśniono.

W ubiegłą środę Inter Cars ujawnił, że jej systemy sprzedażowe grupy przerwały działanie w wyniku zakłócenia funkcjonowania systemów teleinformatycznych, co zostało prawdopodobnie spowodowane międzynarodowym atakiem hakerskim. W efekcie zablokowana została część systemów informatycznych firmy, co uniemożliwiło normalne prowadzenie działalności sprzedażowej. O sprawie spółka poinformowała polskie organy ścigania.

Globalny atak nastąpił we wtorek, a winny mu był wirus Petya szyfrujący dyski komputerów z systemem Windows. Jego ofiarą padło wiele przedsiębiorstw zlokalizowanych na całym świecie. Atak rozpoczął się od Ukrainy, gdzie dotyczył banków, instytucji publicznych oraz państwowych i prywatnych firm. Poza Inter Carsem problem w Polsce dotyczył co najmniej kilku innych firm, które podobnie jak Inter Cars miały kontrahentów na Ukrainie

W trakcie przedpołudniowych godzin poniedziałkowej sesji za akcje Inter Carsu płacono na rynku około 305,25 zł, co oznacza spadek o 1,2 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Mogą Ci się również spodobać

Ferrari LaFerrari

Jakimi samochodami jeżdżą najlepiej opłacani piłkarze świata?

Unikający podatków Leo Messi wydał 32 mln euro na auto bez pasów bezpieczeństwa, a ...

Trump chce więcej samochodów i więcej spalin

Prezydent USA rozmawiał w Białym Domu z szefami 10 firm samochodowych o przyszłości amerykańskich ...

Audi ma tymczasowego prezesa

Audi ma nowego, tymczasowego szefa. Został nim Abraham Schot, który od niespełna roku był ...

Milion włoskich elektryków

Włoski rząd przygotowuje plan wprowadzenia miliona samochodów elektrycznych na krajowe drogi do 2022 r. ...

Warszawski salon Inchcape

Salony Inchcape zarządzane z Polski

Szef Inchcape Motor Polska, należącego do brytyjskiej firmy Inchcape, dealera BMW i Mini, odpowiada ...

Pięćsetka z Tych pod prądem

W fabryce Fiat Chrysler Automobiles w Tychach będzie produkowany elektryczny Fiat 500 – dowiedział ...