Fotorzepa/ Marta Bogacz

4Mobility, notowana na NewConnect spółka, która prowadzi w Warszawie sieć samoobsługowych wypożyczalni samochodów typu car sharing (od marca również w Poznaniu), tylko od stycznia br. zanotowała ponad 15 tys. przejazdów autami na minuty, a udostępniona przez spółkę autorska aplikacja została pobrana w tym czasie już prawie 20 tys. razy. To potwierdza, że zainteresowanie usługami car sharing w Polsce rośnie.

Usługi car sharing z sukcesem rozwijają się na całym świecie – w Europie z aut na minuty korzysta już około 3 mln osób. W Polsce potencjał tej usługi jest nadal niewykorzystany, samochody są dostępne zaledwie w pięciu miastach, a ze współdzielonych aut korzysta dopiero kilkadziesiąt tysięcy osób. Dla porównania w Niemczech auta na minuty można wypożyczyć w 600 miastach, a obecnie z usług korzysta tam 1,7 mln użytkowników. Mimo dojrzałości rynku niemieckiego corocznie odnotowywany jest jego 35-proc. wzrost. – W ciągu kilku tygodni od udostępnienia nowej aplikacji przybyło nam 7 tys. użytkowników. Przemieszczanie się autami na minuty zyskuje na popularności, a rozwój rynku usług car sharing w Polsce dopiero nabiera tempa – komentuje Paweł Błaszczak, prezes 4Mobility.

Jak tłumaczy, auta używane są zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i firmy. – Wynajęcie samochodu w systemie car sharing za pomocą mobilnej aplikacji daje kierowcom pełną niezależność i komfort w poruszaniu się po mieście – dodaje.

4Mobility udostępnia 300 samochodów Hyundai, BMW i Mini w Warszawie oraz 30 samochodów Audi A3 i Q3 w Poznaniu.

Mogą Ci się również spodobać

Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce: Będziemy trendsetterem w obszarze elektromobilności

Nie poprzestaniemy na produkcji samochodów elektrycznych, ale zaangażujemy się także w rozwój infrastruktury potrzebnej ...

Polska kluczowa dla unijnych planów redukcji emisji CO2

Większość państw UE chce szybkiego zmniejszania emisji CO2 w transporcie. Z Polską miałyby potrzebną ...

Suzuki SX4 S-Cross 1.0 BoosterJet: Oszczędny z napędem na 4 koła

Pojawił się w Europie w 2013 roku. Trzy lata później przeszedł głęboki lifting. Mimo ...

Stowarzyszenie chce zmian zasad parkowania na chodniku

Jeśli w sejmie przejdzie projekt stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" to zmienią się zasady parkowania ...

Trzecia sportowa Toyota. Następca MR2

Toyota Supra i GT86 to nie koniec sportowych Toyot. Jak zdradza Tesuya Tada, szef ...

Premiery 2019 | Bentley: Plan na wyjście z kryzysu

W Polsce sprzedaż Bentleya ma się dobrze. Jednak globalnie marka przyniosła w ostatnim roku ...