Bloomberg

Volkswagen zgodził się podwyższyć od maja o 4,3 proc. na 27 miesięcy zarobki ok.120 tys. pracowników niemieckich kończąc spór zbiorowy, który doprowadził do strajków na początku roku po raz pierwszy od 2004 r.

Porozumienie zawarte ze związkiem przewiduje też nadzwyczajną wypłatę po 100 euro, zmiany w systemie składek emerytalnych i możliwość wyboru przez pracowników więcej wolnego czasu zamiast wyższych zarobków. Porozumienie pozwala ponadto zwiększać przejściowo czas pracy w pewnych okolicznościach, na czym zależało pracodawcy w sektorze mającym do czynienia z pełnymi zamówieniami.

IG Metall żądał podwyżki o 6 proc. rocznie poprawy warunków emerytalnych i zwiększenia zatrudnienia praktykantów, aby grupa mogła jak najlepiej przestawić się na produkcję pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Dyrekcja uznała te postulaty za nadmierne twierdząc, że ma do zapłacenia miliardy dolarów za Dieselgate i ogromne inwestycje na realizację planu przekształceń.. Proponowała podwyżkę o 3,5 proc. i o następne 2 proc. w okresie 30 miesięcy.

Dodatkowa elastyczność

Porozumienie zawarte w nocy z wtorku na środę 21 lutego na okres 27 miesięcy odwzorowano na podobnej umowie z 6 lutego IG Metall z organizacją pracodawców o zarobkach i czasie pracy 3,9 mln ludzi w przemyśle maszynowym i ciężkim. Związek organizował 24-godzinne strajki i groził poważniejszymi akcjami nacisku.

„To podobieństwo było dla nas ważnym czynnikiem zachowania konkurencyjności Volkswagena. Jednocześnie uczyniliśmy tę grupę atrakcyjniejszą jako pracodawcę” – oświadczył w komunikacie Karlheinz Blessing z zarządu.

Pracownicy VW otrzymają raz do roku zaczynając od 2019 r. dodatkową wypłatę w wysokości 27,5 proc. ich miesięcznych zarobków. Mający małe dzieci albo wykonujący bardziej uciążliwe czynności będą mogli wybrać zamiast tego 6 dni dodatkowego urlopu.

W zamian VW może zażądać od 5 proc. personelu objętego tą umową, a w nadzwyczajnych okolicznościach od 10 proc. zwiększenia tygodnia roboczego do maksimum 40 godzin. – To daje nam dodatkową elastyczność, której naprawdę potrzebujemy – wyjaśnił Martin Rosik prowadzący negocjacje w imieniu firmy.

Od lipca 2019 składki płacone przez pracodawcę na fundusz emerytalny pracownika wzrosną do 90 euro miesięcznie z 27 euro obecnie, a od stycznia 2020 r. do 98 euro.

Oferta dla Skody Auto odrzucona

Związki zawodowe w Skoda Auto odrzuciły z kolei najnowszą ofertę dyrekcji dotyczącą podwyżek. Kilka dni temu ogłosiły przygotowania do przedłużonego strajku, co rzadko zdarza się w Czechach.

Miejscowe media podały, że dyrekcja zaproponowała podwózkę o 15 proc. na okres 27 miesięcy, ale związki odrzuciły ją i naciskają na dyrekcję, by zrezygnowała z zamiarów wprowadzenia nowego systemu pracy na zmiany i z rozłożenia tej podwyżki na tak długi okres.

Mogą Ci się również spodobać

Niki Lauda po przeszczepie płuc

Dobre wiadomości z Wiednia: Niki Lauda po transplantacji płuc i wybudzeniu ze śpiączki farmakologicznej ...

Staną fabryki samochodów

Część koncernów samochodowych późnym latem wstrzyma produkcję niektórych modeli. Nie zdążą z odnowieniem homologacji, ...

Ford Ka+ Active 1.2 Ti-VCT: Nie tylko dla działkowca

Moda na wszelkiego rodzaju SUV-y i crossovery sprawia, że w takie szatki przebiera się ...

Jaguar Land Rover otworzy w Polsce własne przedstawicielstwo

Jaguar Land Rover wypowiedział umowę importerowi – grupie British Automotive Holding. Brytyjczycy zamierzają utworzyć ...

Sprzedaż Ducati wstrzymana

Volkswagen wstrzymał sprzedaż producenta jednośladów Ducati po sprzeciwie związków zawodowych i na skutek wewnętrznego ...