PSA: większe oszczędności, więcej SUV dla Chin

PSA musi przyspieszyć cięcie swych kosztów i zwiększyć gamę pojazdów sportowo-użytkowych w Chinach dla poprawy swej rentowności i sprzedaży — stwierdził Carlos Tavares w dniu prasowym salonu w Szanghaju.

Chiny są historycznie główną osią umiędzynarodowienia sprzedaży francuskiej grupy w dalszym ciągu bardzo zależnej od Europy. Rosnąca konkurencja ze strony chińskich firm powoduje od kilku miesięcy mniejszą sprzedaż i rentowność chińskich filii grupy z Francji.

– PSA musi bardziej zmniejszyć koszty zakupów, logistyki i produkcji, jeśli chce skompensować spadek cen w Chinach — powiedział Tavares. — Trzeba będzie w najbliższym czasie zmienić biznesowy model działania na tym rynku. Ten model stworzono w epoce, gdy wzrost istniał we wszystkich segmentach. Teraz trzeba zdefiniować inny, bardziej zbliżony do tego, co już znamy w innych strefach nazywanych nasyconymi.

Po pierwszych 2 miesiącach roku Francuzi zmniejszyli sprzedaż w Chinach i Azji Płd. -Wsch. o 49,1 proc. po spadku o 16 proc. w całym 2016 r. PSA liczy na premiery, np. nowego SUV średniej wielkości Citroena CS Aircross pokazanego w Szanghaju, aby poprawić się w regionie. Aby dojść do marży 10 proc. w 2021 r. uruchomiła w Chinach w 2015 r. plan ożywienia na wzór tego, który realizuje w Europie, Ameryce Łacińskiej i w Rosji.

Carlos Tavares przyznał, że cel zmniejszenia kosztów stałych o 20 proc. zawarty w tym planie będzie trudny do osiągnięcia. Grupa postawiła sobie także za cel zmniejszenie o 10 proc. rocznie kosztów zmiennych przez co najmniej dwa lata i ustaliła pułap cen sprzedaży, aby zerwać ze spiralą wojny cenowej.

Do pilotowania tej restrukturyzacji mianowała w ubiegłym roku na region Chin Denisa Martina, dyrektora przemysłowego PSA w czasie zamykania fabryki w Aulay-sous-Bois pod Paryżem.

Mogą Ci się również spodobać

Warto szukać tańszej polisy OC

Po kilku latach gwałtownych wzrostów ceny polis OC się ustabilizowały. Różnice w ofertach różnych ...

Elektromobilność: Polska coraz bardziej pod prąd

Brakuje ładowarek, a w sprzedaży aut na prąd wyprzedzają nas Czesi, Węgrzy czy Rumuni. ...

Renault Kangoo Z.E.: Towar z prądem wiozę

Jeden z wielu blaszanych dostawczaków przemierzających ulice Warszawy. Białe Renault Kangoo na pierwszy rzut ...

Top 10 | Aktualna lista najszybszych samochodów na świecie

Bugatti, Koenigsegg, a może McLaren? Jaki samochód jest obecnie najszybszy? Sprawdzamy i prezentujemy Top ...

Rozgrzebany fragment autostrady A1 pod Częstochową

GDDKiA wkracza do gry na budowie autostrady A1

Firmy budujące autostradę A1 pod Częstochową będą dostawać zapłatę bezpośrednio od GDDKiA, z pominięciem ...

Carsharing – a co to jest?

Tylko jedna trzecia dorosłych mieszkańców dużych miast w naszym kraju (34 proc.) wie, czym ...