Mercedes bez decyzji o dieslach w USA

Mercedes-Benz nie podjął jeszcze decyzji, czy wznowi sprzedaż diesli w Stanach — powiedział szef tej firmy na USA.

Niemiecki producent nie otrzymał jeszcze od Agencji Ochrony Środowiska EPA zgody na sprzedaż takich pojazdów roku modelowego 2017. Urząd zapowiedział we wrześniu 2015 przegląd wszystkich amerykańskich pojazdów z dieslami po przyznaniu się Volkswagena do oszustwa. W kwietniu 2016 resort sprawiedliwości USA zwrócił się do Daimlera o sprawdzenie procedury certyfikacji pojazdów Mercedesa na emisję spalin.

Szef Mercedes-Benz USA, Dietmar Exler powiedział dziennikarzom z okazji salonu samochodowego w Nowym Jorki, że inżynierowie z jego firmy prowadzą z EPA rozmowy o pojazdach z dieslami. Nie jest mu znany stan tych rozmów.

Przed odmową EPA wydania zgody na sprzedaż diesli roku modelowego 2017 samochody tej marki stanowiły zaledwie 2-3 proc. sprzedamy w Stanach — powiedział Exler i dodał, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja, ani na tak ani na nie o przyszłej sprzedaży.

Mercedes planuje natomiast znaczne zwiększenie oferty pojazdów elektrycznych, do 2025 r. będzie oferować na świecie 10 nowych, w tym 7-8 w Stanach.

— To będzie wielki impet w przyszłości — stwierdził. Nie chciał wypowiadać się na temat stanu przeglądu prowadzonego przez EPA, bo „skoro trwa postępowanie wyjaśniające, a ciebie to nie dotyczy, to nie ma sensu komentować tego”‚.

Jaguar Land Rover dodał siódmy model z silnikiem Diesla w swej ofercie na Stany. Firma należąca do Tata Motorsr szacuje na 10-15 proc. sprzedaż swych diesli w tym roku w tym kraju. Fiat Chrysler starał się również o zgodę Waszyngtonu na sprzedaż swych diesli roku modelowego 2017, ale EPA zarzuciła mu bezprawne stosowanie nie zgłoszonego oprogramowania w 104 tys. furgonetek i pojazdów sportowo-użytkowych i odmówiła mu wydania zgody na sprzedaż modeli roku 2017.

Szef VW w Stanach, Hinrich Wöbchen powtórzył na salonie, że jogi firma nie zamierza wznawiać sprzedaży diesli w Stanach. W marcu EPA zgodziła się na sprzedanie 67 tys. diesli z roku modelowego 2015, w tym 12 tys. czekających na placach u dealerów, po dokonaniu w nich zatwierdzonych napraw. Dealerzy nie wznowili jeszcze tej sprzedaży poinformował Wöbchen.

Mogą Ci się również spodobać

Aston Martin pokazał pierwszego crossovera

Aston Martin zapowiada nowy model. Będzie to pierwszy crossover marki, który pojawi się pod ...

Autonomiczny bot z zakupami wjeżdża do Arizony

Autonomiczne pojazdy elektryzują branżę inwestorów na całym świecie. Wyceny startupów, które pracują nad takimi ...

10 faktów o nowym Mercedesie GLE

W salonach debiutuje właśnie druga generacja Mercedesa GLE. SUV korzysta z wielu innowacyjnych technologii, ...

W poniedziałek akcje Geely na giełdzie w Hongkongu wystrzeliły o 9 proc. w górę. Kurs Daimlera we Frankfurcie spadł o 1 proc.

Chiński Ford wsiada do Mercedesa

Li Shufu, prezes Geely kupując za 9 mld dol. 9,7 proc. akcji Daimlera, znów ...

BEZPIECZNA JAZDA: Samochód pomoże, ale nie wyręczy

Współczesne samochody są nieomal jeżdżącymi komputerami. Na ile systemy wspomagające naszą jazdę zwalniają z ...

Ukraiński boom na używane auta

W ciągu dziewięciu miesięcy Ukraińcy zwiększyli o 87 proc. zakupy używanych samochodów z importu. ...