Fotolia.com

Projekt ustawy mającej przyspieszyć rozwój elektromobilności przyjął w czwartek rząd.

Przepisy będą wspierać rozwój rynku i infrastruktury paliw alternatywnych oraz innowacyjnych form transportu. Ustawa zakłada budowę infrastruktury dla paliw alternatywnych w aglomeracjach miejskich, na obszarach gęsto zaludnionych oraz wzdłuż głównych dróg. Do końca 2020 r. ma powstać 6,4 tys. punktów ładowania energią elektryczną oraz 70 punktów tankowania CNG.

Pierwszy etap uruchamiania ładowarek elektrycznych przypadnie na lata 2018 i 2019. Siec będzie budowana na zasadach rynkowych, z dofinansowaniem państwa. Jeśli do końca 2019 r. nie zostanie osiągnięta liczba stacji założona w planie, gminy będą musiały opracować plan rozwoju brakującej infrastruktury, a za budowę brakujących stacji ładowania będzie odpowiadał dystrybutor energii.

Ustawa przewiduje możliwość wprowadzenia przez samorządy stref czystego transportu, po których mogłyby się poruszać tylko pojazdy na paliwa alternatywne. Wprowadzenie stref nie będzie obligatoryjne, ale może ułatwić samorządom walkę z zanieczyszczeniem powietrza w miastach. Za wjazd do strefy użytkownicy pojazdów spalinowych będą płacić (maksymalnie 30 zł dziennie), a opłaty będą dochodem gminy.

Kupno auta na prąd ma być zwolnione z akcyzy, a firmy będą mogły dokonywać większych odpisów amortyzacyjnych. Do końca 2025 roku pojazdy elektryczne będą mogły korzystać z buspasów i za darmo parkować w płatnych strefach.

Mogą Ci się również spodobać

Czerwone kropki dla pięknych samochodów

Dwie marki pochwaliły się na razie przyznaniem tegorocznych designerskich laurów – to Kia i ...

Kross Trans Hybrid 5.0: Zupełnie inny świat

Chcesz się porządnie zmęczyć i spocić? Szukasz sposobu na przyrost mięśni łydki? Nie czytaj ...

E-auta: tuż za rogiem czy dopiero za horyzontem?

Elektryczne auta pozwolą uniknąć kosztownego importu paliw płynnych, ale wymagają wielkich inwestycji w infrastrukturę ...

fot. KIA

KIA przynosi najwięcej satysfakcji dealerom

KIA, a za nią Mazda i Subaru – tak wygląda pierwsza trójka najnowszego raportu ...

Elektryczne Mini z Chin

BMW i Great Wall Motor podpisały list intencyjny o wspólnej produkcji elektrycznych wersji Mini ...

Porsche może zrezygnować z silników Diesla

Porsche podejmie do końca dekady decyzję, czy jego najnowsza generacja silników wysokoprężnych będzie zarazem ...