123RF

Ci Polacy z niemal milionowej diaspory w Wielkiej Brytanii, którzy mają auta z silnikiem Diesla, mogą mieć niebawem sporą zagwozdkę, co z nimi zrobić. Brytyjscy politycy planują wprowadzenie zachęty w wysokości 2 tys. funtów (ponad 10 tys. zł wg aktualnego kursu) za pozbycie się samochodu z silnikiem Diesla – w imię walki o czystsze powietrze.

Okazuje się, że Theresa May ma więcej ciekawych pomysłów niż przedwczesne wybory. Brytyjska premier właśnie poleciła swoim ministrom opracowanie planu, dzięki któremu udałoby się ograniczyć liczbę osobowych diesli na Wyspach – podaje Daily Mail. Szczegóły planu walki o czyste powietrze nie są jeszcze znane, jednak według zapowiedzi niektórzy właściciele samochodów na ropę mają otrzymać do 2 tys. funtów za ich złomowanie – połowę od rządu, a drugą połowę od producenta pojazdu. Prawdopodobnie nie wszyscy kierowcy załapią się na ten dodatek. Decyzja ma zależeć m.in. od miejsca zamieszkania i poziomu dochodów.

Po brytyjskich drogach jeździ ok. 11,2 mln diesli, z czego 17 proc. ma więcej niż 12 lat. W 2013 r. Europejska Agencja Środowiska zanotowania na Wyspach 12 tys. przedwczesnych śmierci związanych z zatruciem dwutlenkiem węgla. To drugi najwyższy wynik w Europie – zaraz po Włoszech.

Reszta świata także stara się walczyć z dieslami, jednak z reguły bardziej konwencjonalną metodą – zakazując ich. Np. Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk zapowiedziały, że do 2025 roku wprowadzą zakaz wjazdu do centrów miast dla pojazdów z tym napędem. Niewykluczone, że i w Polsce pojawi się zakaz wjazdu do centrów miast dla pojazdów z silnikami diesla. Wg Krystyny Barańskiej z WIOŚ w Warszawie stanie się tak, jeśli przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza będą się utrzymywać.

Według danych firmy analitycznej Samar liczba diesli w Polsce i w Europie systematycznie spada. Na spadek liczby klientów miało wpłynąć m.in. ujawnienie manipulacji emisjami spalin, tzw. Dieselgate.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny | Suzuki Jimny: Bezkonkurencyjne

Jeszcze go nie ma, a już stał się ulubionym modelem Suzuki. Kwadratowe Suzuki Jimny ...

Dwutlenkiem węgla w ciężarówki

Komisja Europejska zaproponowała 17 maja, aby emisje dwutlenku węgla ciężarówek zmalały w okresie 2020-2030 ...

Mercedes AMG GT S Roadster: Złoty środek

Mercedes oferuje nową wersję silnikową dla modelu AMG Roadster. To wersja dla tych, którym ...

Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland: Idziemy pod prąd

My wciąż bardzo mocno wierzymy w silniki spalinowe, nie stawiamy krzyżyka na dieslu. Zgodnie ...

Honda rozwija auta autonomiczne

Honda przedstawiła po raz pierwszy plan prac nad autami autonomicznymi, które będą od 2025 ...

Skoda Octavia RS: Rodzinna, ale z charakterkiem

Czy Skoda może budzić emocje? Wydawałoby się, że nie ma na to szans. A ...