Post Image
Post Image

Sąd w Detroit skazał przedstawiciela kierownictwa Volkswagena na karę 7 lat więzienia i grzywnę 400 tys. dolarów za ukrywanie oprogramowania, które pozwalało naruszać normy emisji spalin w prawie 600 tys. samochodów.

Oliver Schmidt kierował biurem VW ds. środowiska i inżynierii w Auburn Hills, Michigan. nadzorującym kwestię emisji spalin, przyznał się w sierpniu do pierwszego zarzutu spiskowania w naruszaniu amerykańskich przepisów i do drugiego pogwałcenia ustawy o czystym powietrzu. Kierował biurem od 2012 r. do lutego 2015, spotkał się w 2015 r. z przedstawicielami kalifornijskiego urzędu nadzoru, ale nie ujawnił im oszukańczego oprogramowania.

Władze ogłosiły, że oszukiwał prowadzących śledztwo i zniszczył dokumenty. — Oskarżony pełnił kierowniczą rolę w VW, a w konsekwencji znajdował się dosłownie w pokoju podejmowania ważnych decyzji w szczycie tego przestępczego układu — twierdzili przedstawiciele władz federalnych.

Prokuratura wnosiła o maksymalną karę 7 lat, oskarżony zwrócił się do sędziego Seana Coxa o złagodzenie jej do 40 miesięcy twierdząc, że szefowie skłonili go do oszukiwania. — Tylko ja mogę mieć pretensję do siebie — powiedział przed ogłoszeniem wyroku. Przyznał się, że starał się ukryć oszustwo VW i przyjął karę.

Sędzia stanął po stronie oskarżyciela i powiedział: — W mojej opinii, jest pan głównym konspiratorem w tym układzie mającym oszukać Stany Zjednoczone. Była to dla pana okazja do zabłyśnięcia i awansu na korporacyjnej drabinie Volkswagena. To bardzo poważne, niepokojące wykroczenie.

Sędzia wymierzył Schmidtowi karę 60 miesięcy wiezienia za pierwszy zarzut i 24 miesiące ze drugi oraz grzywnę 400 tys. dolarów. Wyrok i grzywna są karami maksymalnymi. Schmidt jest najwyższym rangą pracownikiem Volkswagena skazanym za Dieselgate w Stanach. Co do innych, są nikłe szanse ich ukarania, bo Niemcy nie wydadzą swych obywateli, by stanęli przed amerykańskimi sadami.

Schmidt wrócił do Niemiec w 2015 r., ale został aresztowany w styczniu 2017 w Miami, gdy wracał z urlopu na Dominikanie. Początkowo postawiono mu 11 zarzutów zagrożonych karą do 169 lat więzienia, ale po jego przyznaniu się do winy zachowano dwa zarzuty; Schmidt zgodził się ponadto na deportacje z USA po odbyciu kary.

Mogą Ci się również spodobać

Ferrari LaFerrari

Jakimi samochodami jeżdżą najlepiej opłacani piłkarze świata?

Unikający podatków Leo Messi wydał 32 mln euro na auto bez pasów bezpieczeństwa, a ...

Sergio Marchionne już nie jest szefem Fiata.

Fiat bez konkretów co do polskich fabryk

Prezes FCA Sergio Marchionne przedstawił w Balocco pod Turynem swój ostatni, pięcioletni plan dla ...

Piotr Dulnik, prezes Suzuki Motor Poland: Zaangażowanie marki w sport to budowa wizerunku

W ostatnich dniach rozszerzyliśmy naszą umowę z grającym w Lotto Ekstraklasie klubem Korona Kielce. ...

Ostatni kraj na świecie zniósł zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety

Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie mogły jeździć samochodem. ...

Herbatka z Maybachem

Sensacją trwającego właśnie salonu samochodowego w Chinach jest Mercedes Maybach z napędem elektrycznym, w ...

Pagani Zonda HP Barchetta: Najdroższy samochód na świecie

Pagani Zonda powróciła. Z obciętą przednią szybą i w limitowanej liczbie trzech egzemplarzy. Jeżeli ...