Ekologiczny punkt sieci Żabka, zlokalizowany przy ul. Lewandów w Warszawie, został wzbogacony o ładowarkę dla samochodów elektrycznych. Prąd do zasilania zeroemisyjnych samochodów, będzie pochodził z fotowoltaiki i farm wiatrowych. Innowacyjny punkt sklepu Żabka został otworzony w zeszłym roku. W obiekcie i jego otoczeniu zastosowano około 20 różnorodnych rozwiązań proekologicznych. Wśród nich można wymienić m.in. kinetyczną podłogę czy szyby z kropkami kwantowymi, pozyskujących energię z promieni słonecznych. Stacja jest ogólnodostępna i mogą z niej korzystać kierowcy zarejestrowani w sieci GreenWay.

""

moto.rp.pl

Teraz ten ekologiczny punkt jest doposażony w ładowarkę do samochodów elektrycznych. Jej operatorem jest GreenWay, który odpowiada m.in. za obsługę techniczną urządzenia serwisem oraz procesem płatności. Jak poinformował dostawca, stacja posiada dwa złącza 11 kW i możliwe jest ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie. Co ważne energia do zasilania samochodów pochodzi ze źródeł odnawialnych. Oznacza to, że w tym przypadku auto elektryczne jest w pełni ekologiczne, a nie tylko w części.

– Model, w którym obsługujemy kompleksowo właścicieli ładowarek i włączamy ich urządzenia do naszej sieci jest w naszej współpracy z biznesem coraz bardziej popularny – mówi Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. – W ten sposób nasza sieć ładowania rośnie, a nasi klienci biznesowi nie muszą się zajmować utrzymaniem urządzeń i płatnościami w przypadku, gdy chcą, by ich ładowarki generowały dodatkowy zysk.