To pierwszy statek w technologii VTOL firmy Embraer. Ten innowacyjny projekt wyznacza nowy kierunek rozwoju dla brazylijskiego producenta samolotów
To pierwszy statek w technologii VTOL firmy Embraer. Ten innowacyjny projekt wyznacza nowy kierunek rozwoju dla brazylijskiego producenta samolotów
Fot. Embraer

Testy usługi uberAIR, obsługiwanej przez maszyny pionowego startu, miałyby ruszyć za dwa lata. Na pierwszy ogień ma pójść Los Angeles.

Na zakończonym w Los Angeles kongresie Elevate Summit 2018, Uber ogłosił wizję transportu lotniczego w miastach. Najdroższy startup na świecie ma plan, by innowacyjne statki pionowego startu, coś w rodzaju skrzyżowania samolotów z samochodami, wleciały w przestrzeń powietrzną metropolii na całym świecie.

Pipistrel jest producentem pierwszego na świecie, certyfikowanego przez FAA (Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych) samolotu elektrycznego. / fot. mat.pras.

Testy usługi uberAIR miałyby ruszyć za dwa lata, a Miasto Aniołów ma być jedną z pierwszych aglomeracji w Stanach Zjednoczonych, w których zostanie ona uruchomiona.

UberAIR wystartuje w 2023 r.

Firma nawiązała już liczne partnerstwa ze spółkami z branży lotniczej i technologicznej. – Druga odsłona konferencji Elevate Summit potwierdza – wprowadzenie na rynek komercyjnych lotów uberAIR do 2023 r. jest całkowicie realne – zapowiada Jeff Holden, Chief Product Officer w Uberze.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie miasteczko dla autonomicznych aut

Startup zaprezentował nowe koncepcje i projekty wehikułów, innowacyjną technologię lekkich i wydajnych akumulatorów, a także usprawnienia produkcyjne oraz nowe oprogramowanie, które mają umożliwić miastom radykalną poprawę sieci lokalnego transportu. – Dążymy do tego, żeby już wkrótce klienci mogli zamówić miejski lot w prostej aplikacji. Żeby to osiągnąć, konieczna jest ścisła współpraca sektora publicznego z prywatnym – wyjaśnia Holden.

Karem Aircraft pracuje nad samolotem Butterfly, wyposażonym w cztery wirniki – na skrzydłach i ogonie. Elektryczny model zapewnia wysoką efektywność energetyczną i komfort dzięki niskiej emisji hałasu. / fot. mat.pras.

Uber oficjalnie zaprosił do niej miasta z całego świata. W ramach pilotażu planuje nawiązać współpracę z trzema metropoliami. Na liście są już Dallas i Los Angeles. Trwa poszukiwanie trzeciego chętnego. – Cieszy nas duże zainteresowanie ludzi na całym świecie naszymi pracami na rzecz uruchomienia powszechnych usług miejskiego transportu powietrznego  – podkreśla wiceprezes Ubera.

Gdzie powstaną skyporty?

Na zgłoszenia Uber czeka do 1 lipca. Warunek, zainteresowane metropolie mają liczyć powyżej 2 mln mieszkańców (gęstości zaludnienia na poziomie ok. 770 osób/ km kw.), mieć rozbudowane centra i znaczące zatory komunikacyjne (wskazane wąskie gardła, jak mosty, czy tunele). Ponadto powinny dysponować dużymi lotniskami oraz możliwością połączenia usług uberAIR ze środkami transportu publicznego, parkingami „park and ride” i ważnymi węzłami komunikacyjnymi. Uber zaznacza, że pożądane są miasta zlokalizowane w miejscach ze sprzyjającymi warunkami środowiskowymi (brak ekstremalnych warunków pogodowych).

Embraer X / fot. mat.pras.

Spółka liczy ponadto na zaangażowanie dużych firm deweloperskich w budowę tzw. skyportów (miejskich lądowisk) oraz wsparcie przy tworzeniu rozbudowanej sieci punktów ładowania tzw. wehikułów VTOL (pionowego startu).

Rusza budowa powietrznych taksówek

Uber współpracuje już z czołowymi producentami samolotów, którzy opracowują elektryczne pojazdy VTOL, w tym: Embraerem, Bellem, Aurora Flight Sciences (obecnie spółka zależna od Boeinga), Pipistrel Aircraft i Karem. Koncepcja Uber’a zakłada, że ​​ten w pełni elektryczny wehikuł będzie poruszał się z prędkością przelotową pomiędzy 250 a 300 km/h, na wysokości 300-600 metrów i może odbywać podróże do 100 km na jednym ładowaniu. Pierwsze pokazy lotów zaplanowano już w 2020 r. w Dallas-Fort Worth i Los Angeles.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uber dostanie miliard dolarów od Japończyków. Najwięcej zainwestuje Toyota

Toyota, japoński koncern produkujący części samochodowe Denso i fundacja SoftBank Vision Fund japońskiego przedsiębiorstwa ...

Tesla tnie koszty i zmniejsza zatrudnienie. Akcje w dół

Tesla po raz kolejny tnie koszty i zmniejsza zatrudnienie. To już druga fala zwolnień. ...

Tesla model 3 tegorocznym liderem w Europie, w Polsce tryumfuje BMW i3

Zapowiedź dopłat do zakupów aut elektrycznych nie zastopowała sprzedaży elektryków w Polsce. 412 samochodów ...

Liderem Mercedes, na końcu Fiat i Dacia – najnowszy raport niezawodności TUV

Trzy marki, w dodatku niemieckie, uplasowały się na podium najnowszego raportu TUV dotyczącego niezawodności ...

Więcej dróg na święta, choć z ograniczeniami

Autostrada bez węzłów, obwodnica bez zjazdów – drogowcy włączają do ruchu odcinki bez pełnej ...

Szwedzka limuzyna może namieszać

Do Polski wjeżdża właśnie kolejna wersja Volvo z numerem 60. Po XC60, V60, V60 ...