Audi wprowadza w USA system, który pomaga kierowcom unikać czerwonych świateł. „GLOSA” czyli „Green Light Optimization Speed Advisory”, daje kierowcy informację o prędkości, z jaką trzeba jechać żeby załapać się na „zieloną falę”.

GLOSA jest dostępna dla wybranych modeli z Ingolstad i jest częścią systemu „Audi Traffic Lights Information”. Z jego pomocą kierowca odbiera informacje jak długo trwa faza sygnalizacji świetlnej. W przypadku GLOSA producent samochodów rozszerza działanie tego systemu.

System GLOSA pomaga kierowcom unikać czerwonych świateł.

Model Audi wyposażony w systemy GLOSA i TLI zbliżając się do sygnalizacji świetlnej, odbiera on informacje o sygnale w czasie rzeczywistym z systemu zarządzania ruchem, który monitoruje sygnalizację świetlną za pośrednictwem zintegrowanego łącza danych 4G LTE. Jeżeli światło na sygnalizatorze jest czerwone, kierowca otrzymuje informację o pozostałym czasie do fazy zielonej. Komunikat wyświetlany jest na ekranie komputera pokładowego lub wyświetlacza Head-up.

System informuje również o tym jak długo będzie czerwone światło.

GLOSA wykorzystuje informacje o sygnalizacji świetlnej i łączy je z aktualną pozycją pojazdu. Automatycznie zaleca prędkość dzięki której można załapać się na „zieloną falę”. Do obliczeń są dodawane takie parametry jak odległość do zatrzymania się, ograniczenie prędkości cz rozłożenie sygnalizatorów. W przyszłości technologia V2I (komunikowanie się aut z infrastrukturą i pomiędzy sobą ) może również wpływać na funkcje start-stop lub zalecać nawigacji zoptymalizowaną trasę. W przyszłości ta technika będzie również ważna przy autonomicznych trybach jazdy.

ZOBACZ TAKŻE: Premiery 2019 | Audi: To będzie bardzo pracowity rok

Obecnie możliwości zastosowania tej technologii są bardzo ograniczone. V2I – czyli komunikacja między pojazdami a sygnalizacją świetlną lub znakami drogowymi – jest obecnie zamontowana na około 4700 skrzyżowaniach w USA. Działa m.in. w Dallas, Denver, Gainesville, Houston, Kansas City, Las Vegas, Los Angeles, Nowym Jorku, Orlando, Phoenix, Portland, San Francisco i Waszyngtonie, D.C. jak również w północnej Wirginii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warszawska premiera Cullinana

„Diamentowy” SUV dotarł do Warszawy

W niespełna cztery miesiące po światowej premierze w Londynie SUV Rolls Royce Cullinan jest ...

Włosi (w zasadzie) za fuzją FCA z Renault, Nissan się przygląda

Z Rzymu płyną różne głosy w sprawie propozycji fuzji Fiata Chryslera z Renault. FCA ...

Nowe BMW serii 1: Od teraz z przednim napędem

Na koniec września 2019 roku BMW wprowadza na rynek ową generację serii 1. Cecha ...

Exodus z Tesli trwa

Apple kompletuje zespół fachowców, którzy mają pracować projektem Titan. Chodzi o budowę tzw. iCar’a, ...

Autostrada A18

A18: Znowu szukają firm do przebudowy „najdłuższych schodów Europy”

Jest nowy przetarg na budowę strategicznej dla ruchu w kierunku Niemiec autostrady A18. Ogłoszony ...

Wenecja zamówiła 30 elektrycznych Solarisów

Solaris Bus & Coach SA dostarczy 30 autobusów elektrycznych Urbino 12 dla Wenecji, a ...