Audi wprowadza w USA system, który pomaga kierowcom unikać czerwonych świateł. „GLOSA” czyli „Green Light Optimization Speed Advisory”, daje kierowcy informację o prędkości, z jaką trzeba jechać żeby załapać się na „zieloną falę”.

GLOSA jest dostępna dla wybranych modeli z Ingolstad i jest częścią systemu „Audi Traffic Lights Information”. Z jego pomocą kierowca odbiera informacje jak długo trwa faza sygnalizacji świetlnej. W przypadku GLOSA producent samochodów rozszerza działanie tego systemu.

System GLOSA pomaga kierowcom unikać czerwonych świateł.

Model Audi wyposażony w systemy GLOSA i TLI zbliżając się do sygnalizacji świetlnej, odbiera on informacje o sygnale w czasie rzeczywistym z systemu zarządzania ruchem, który monitoruje sygnalizację świetlną za pośrednictwem zintegrowanego łącza danych 4G LTE. Jeżeli światło na sygnalizatorze jest czerwone, kierowca otrzymuje informację o pozostałym czasie do fazy zielonej. Komunikat wyświetlany jest na ekranie komputera pokładowego lub wyświetlacza Head-up.

System informuje również o tym jak długo będzie czerwone światło.

GLOSA wykorzystuje informacje o sygnalizacji świetlnej i łączy je z aktualną pozycją pojazdu. Automatycznie zaleca prędkość dzięki której można załapać się na „zieloną falę”. Do obliczeń są dodawane takie parametry jak odległość do zatrzymania się, ograniczenie prędkości cz rozłożenie sygnalizatorów. W przyszłości technologia V2I (komunikowanie się aut z infrastrukturą i pomiędzy sobą ) może również wpływać na funkcje start-stop lub zalecać nawigacji zoptymalizowaną trasę. W przyszłości ta technika będzie również ważna przy autonomicznych trybach jazdy.

ZOBACZ TAKŻE: Premiery 2019 | Audi: To będzie bardzo pracowity rok

Obecnie możliwości zastosowania tej technologii są bardzo ograniczone. V2I – czyli komunikacja między pojazdami a sygnalizacją świetlną lub znakami drogowymi – jest obecnie zamontowana na około 4700 skrzyżowaniach w USA. Działa m.in. w Dallas, Denver, Gainesville, Houston, Kansas City, Las Vegas, Los Angeles, Nowym Jorku, Orlando, Phoenix, Portland, San Francisco i Waszyngtonie, D.C. jak również w północnej Wirginii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Suzuki Jimny: Recepta na uśmiech

Nowy Jimny stał się z miejsca hitem. Sprawdzamy dlaczego za małym Suzuki ustawiły się ...

Akcja serwisowa „Suzuki przed zimą”

W listopadzie Suzuki zaprasza wszystkich posiadaczy samochodów swojej marki do skorzystania z promocyjnej akcji ...

Listonosz w elektrycznym Volkswagenie, a nawet w Mercedesie

Poczta Polska przez następne trzy miesiące będzie testować elektryczne wersje VW Craftera i Mercedesa ...

Genewa 2019 | Honda Prototype E: Już w przyszłym roku w sprzedaży

Studyjna wersja tego modelu była już zaprezentowana dwa lata temu na salonie IAA we ...

Herbert Diess - nowy prezes Grupy Volkswagen

Prezes Diess wyjaśnił cel reformy w Volkswagenie

Nowy prezes zarządu Volkswagena, Herbert Diess starał się nazajutrz po nominacji przedstawić w uspokajający ...

Suzuki Jimny: Na ostro i w stylu retro

Suzuki Jimny dopiero co miało swój rynkowy debiut w Japonii, a już jest w ...