fot. SEAT

Alexa, inteligentny głosowy asystent Amazona, zamierza podbić motoryzację. Kojarzona głównie z głośnikiem Echo, pojawi się wkrótce w europejskich modelach samochodów. Pierwszą marką, która sięga po takiego wirtualnego doradcę, jest SEAT.

Alexa pojawiła się w pojazdach hiszpańskiej marki w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a teraz – jak podał Luca de Meo, prezes Seata – uruchamiana jest we Francji, Włoszech i Hiszpanii. Głosowy dostęp do asystenta w chmurze, połączonego z  internetem, ma – zdaniem koncernu – pomóc kierowcom optymalizować czas spędzony w samochodzie i ułatwiać dostęp do różnych jego funkcji, a przy tym poprawiać bezpieczeństwo. Za pomocą Alexy będzie można zatem włączyć muzykę, zapoznać się ze swoim kalendarzem, sprawdzić prognozę pogody, uruchomić nawigację i wyznaczyć cel podróży, poszukiwać informacji online czy odnaleźć najbliższy salon SEAT-a. Aby uruchomić popularną technologię Amazona, wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk na kierownicy.

Inteligentny głośnik Echo Amazona / fot. mat.pras.

Uruchomiona w 2014 r. Amazon Alexa, powstała na bazie technologii polskich inżynierów (Amazon przejął projekt Ivona z Gdańska), potrafi dziś wykonać ponad 50 tys. różnych poleceń. Na razie nie ma informacji, kiedy Amazon udostępni polskojęzyczną wersję Alexy. Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu najbliższych miesięcy Google uruchomi natomiast asystenta głosowego mówiącego w naszym języku. Trwają zamknięte testy tego rozwiązania. Nie wiadomo zatem, czy i kiedy polski Google Assistant trafi do naszych aut. Takie rozwiązanie w wersji angielskiej (system Android Auto) dostępne jest już w Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech, Francji czy USA.

CZYTAJ TAKŻE: Luca de Meo, prezes SEAT-a: Jesteśmy marką dla ludzi młodych

SEAT to jedna z wiodących firm motoryzacyjnych pod względem wdrażania innowacyjnych aplikacji w swoich pojazdach. To właśnie hiszpańska marka była pierwszą, która umożliwiła kierowcom korzystanie z Google Waze, nowatorskiej nawigacji społecznościowej, czy systemu Shazam, służącego do rozpoznawania piosenek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Walcząc z zanieczyszczeniem powietrza kolejne miasta zakazują wjazdu starych diesli

Nie ma zgody co do skali ograniczania emisji spalin

Polska razem z Niemcami popiera mniej ambitny cel ograniczenia emisji spalin. We wtorek decyzja ...

Peter Schoppmann, dyrektor sprzedaży Rolls Royce: Poznań ważniejszy od Paryża

Dla Rolls Royce’a konkurencją nie są inne marki motoryzacyjne, tylko jachty czy luksusowe apartamenty. ...

BMW M4 Competition: Gdy M to za mało

Dobra wiadomość dla tych, którym nigdy nie dość zabawy. Teraz symbol M4 na tylnej ...

T-Cross w maskowaniu Black Uni

Volkswagen T-Cross: Kolory maskujące

Najmniejszy crossover Volkswagena będzie produkowany w hiszpańskiej Navarze – zdecydował koncern VAG. Jednocześnie pojawiły ...

Pagani Zonda HP Barchetta: Najdroższy samochód na świecie

Pagani Zonda powróciła. Z obciętą przednią szybą i w limitowanej liczbie trzech egzemplarzy. Jeżeli ...

JBM Solaris Ecolife, produkowany przez spółkę j.v. Solarisa i indyjskiej firmy JBM w Azji z akumulatorami polskiej firmy ICPT na targach Auto Expo w Indiach

Baterie zaczną rządzić światem

Już niedługo akumulatory będą równie ważne, jak dzisiaj ropa. Polskie firmy chcą powalczyć o ...