fot. SEAT

Alexa, inteligentny głosowy asystent Amazona, zamierza podbić motoryzację. Kojarzona głównie z głośnikiem Echo, pojawi się wkrótce w europejskich modelach samochodów. Pierwszą marką, która sięga po takiego wirtualnego doradcę, jest SEAT.

Alexa pojawiła się w pojazdach hiszpańskiej marki w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a teraz – jak podał Luca de Meo, prezes Seata – uruchamiana jest we Francji, Włoszech i Hiszpanii. Głosowy dostęp do asystenta w chmurze, połączonego z  internetem, ma – zdaniem koncernu – pomóc kierowcom optymalizować czas spędzony w samochodzie i ułatwiać dostęp do różnych jego funkcji, a przy tym poprawiać bezpieczeństwo. Za pomocą Alexy będzie można zatem włączyć muzykę, zapoznać się ze swoim kalendarzem, sprawdzić prognozę pogody, uruchomić nawigację i wyznaczyć cel podróży, poszukiwać informacji online czy odnaleźć najbliższy salon SEAT-a. Aby uruchomić popularną technologię Amazona, wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk na kierownicy.

Inteligentny głośnik Echo Amazona / fot. mat.pras.

Uruchomiona w 2014 r. Amazon Alexa, powstała na bazie technologii polskich inżynierów (Amazon przejął projekt Ivona z Gdańska), potrafi dziś wykonać ponad 50 tys. różnych poleceń. Na razie nie ma informacji, kiedy Amazon udostępni polskojęzyczną wersję Alexy. Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu najbliższych miesięcy Google uruchomi natomiast asystenta głosowego mówiącego w naszym języku. Trwają zamknięte testy tego rozwiązania. Nie wiadomo zatem, czy i kiedy polski Google Assistant trafi do naszych aut. Takie rozwiązanie w wersji angielskiej (system Android Auto) dostępne jest już w Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech, Francji czy USA.

CZYTAJ TAKŻE: Luca de Meo, prezes SEAT-a: Jesteśmy marką dla ludzi młodych

SEAT to jedna z wiodących firm motoryzacyjnych pod względem wdrażania innowacyjnych aplikacji w swoich pojazdach. To właśnie hiszpańska marka była pierwszą, która umożliwiła kierowcom korzystanie z Google Waze, nowatorskiej nawigacji społecznościowej, czy systemu Shazam, służącego do rozpoznawania piosenek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyciekły zdjęcia zmodernizowanej BMW serii 7

BMW zaplanowało wprowadzenie na rynek w 2019 roku zmodernizowanej limuzyny serii 7. Przedpremierowo do ...

Trasa S10 połączy Szczecin z Warszawą i Niemcy z Litwą

Drogowcy poinformowali o budowie nowej drogi ekspresowej. S10 ma zastąpić obecną DK10. Po jej ...

Motocyklowa karetka do walki z koronawirusem rodem z Indii

Takie karetki można spotkać w Indiach. Teraz kilkadziesiąt pojazdów zostało przekazanych do walki z ...

Dirk Arnold

Dirk Arnold, wiceprezes BMW: Zasięg e-auta nie jest problemem

Ceny pojazdów z silnikami tradycyjnymi i elektrycznymi zrównają się za sześć–siedem lat – mówi ...

Pierwszy egzemplarz kabrioletu Lexusa sprzedany za 7,7 mln zł

Pierwszy egzemplarz nowego kabrioletu Lexusa trafił na licytację amerykańskiego domu aukcyjnego Barrett-Jackson. Cena samochodu ...

Top 10: Najważniejsze premiery 2020 roku

Oto krótki przegląd dziesięciu ważnych premier motoryzacyjnych, które pojawią się na rynku w roku ...