Orlen VC należący do Grupy Orlen, zainwestował w nowoczesną niemiecką platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling baterii samochodów elektrycznych. "To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której Orlen VC został jednym z najważniejszych udziałowców, która ma przyczyni się do zredukowania śladu węglowego „elektryków” nawet o 50 proc." - podano w komunikacie. Jak podano na stronie spółki, której akcje zakupił Orlen, „Circunomics zapewnia technologię cyfrową i oprogramowanie analityczne, które monitoruje stan baterii i przewiduje ich pojemność do wykorzystania w przyszłości”. Rozwiązanie jest oparte na sztucznej inteligencji umożliwiając inteligentne podejmowanie decyzji w oparciu o zebrane dane, w celu zidentyfikowania najlepszych opcji ponownego wykorzystania akumulatora.

Inwestycje w nowe technologie

Orlen VC powstał w marcu 2022 roku w ramach Grupy Orlen. Celem podmiotu są inwestycje w młode perspektywiczne spółki technologiczne, które znajdują się na etapie ekspansji i pracują nad nowoczesnymi produktami lub usługami, wpisującymi się w strategię Orlen2030. Na początku roku koncern ogłosił, że usprawni procesy dostaw we wszystkich obszarach działalności, za pośrednictwem inwestycji Orlen VC w innowacyjną platformę francuskiej spółki Shippeo, która pozwala wydajniej zarządzać procesami logistycznymi w podmiotach niemal każdej branży przemysłowej.

Orlen VC poza wspomnianymi spółkami Circunomics i Shippeo posiada w swoim portfelu inwestycyjnym są również polskie ICSec i Apeiron Synthesis oraz zagraniczne Eologix i Invert Robotics. Dokonał też inwestycji w fundusze Emerald Industrial Innovation Fund oraz Environmental Technologies Fund. Łączną wartość inwestycji kapitałowych szacuje się na 150 mln zł. W najbliższych latach Grupa planuje wydać kolejne 100 mln euro (ok. 448 mln zł) w spółki technologiczne, które mają oferować przełomowe innowacyjne rozwiązania.