Tesla Model 3.

Tesla po raz pierwszy zamknęła rok finansowy z zyskiem. Mimo to inwestorzy są rozczarowani wynikami ostatniego kwartału.

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla zakończył szósty kwartał z rzędu na plusie i po raz pierwszy z zyskiem zamknął cały rok kalendarzowy. Firma Elona Muska osiągnęła nadwyżkę w wysokości 721 milionów dolarów (595 milionów euro) w 2020 roku. W poprzednim roku Tesla poniosła stratę w wysokości 862 milionów dolarów. Przychody wzrosły o 28 procent do 31,5 miliarda dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Produkt niezalecany – Tesla z kolejną negatywną oceną

Tesla Model S.

Pomimo pierwszego rocznego zysku od czasu założenia firmy w 2003 r. akcje straciły ponad pięć procent. Wszystko przez dane z ostatniego kwartału, który zakończył się wynikami poniżej oczekiwań. Chociaż firma osiągnęła w tym okresie zysk to był on mniejszy niż zakładano – wyniósł 270 milionów dolarów. Przychody wzrosły rok do roku o 46 procent do 10,7 miliarda dolarów.

Tesla Model 3.

Problemem jest też fakt, że Tesla wyznaczyła niejasny cel dostaw na bieżący rok i to też wywołało rozczarowanie wśród maklerów giełdowych. Firma, która w przeszłości często borykała się z ambitnymi celami założonymi przez Elona Muska, tym razem powstrzymała się od podania konkretnych liczb. Zamiast tego po prostu poinformowano, że celem jest przekroczenie 50-procentowego tempa wzrostu z zeszłego roku. Oznaczałoby to, że Tesla zamierza dostarczyć około 750 000 samochodów w 2021 roku. W 2020 roku było ich prawie 500 tysięcy.

Marża zysku Tesli, która jest wysoko ceniona na rynku finansowym, w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła, co zmniejsza nadzieje na trwałą rentowność. Grupa czerpie znaczną część swoich dochodów z handlu uprawnieniami do emisji, których inni producenci samochodów potrzebują, aby poprawić swój bilans, a tym samym spełnić wymogi np. w Kalifornii i Europie. Bez tego dochodu, który w zeszłym roku wyniósł 1,6 miliarda dolarów i 401 mln dolarów w ostatnim kwartale, Tesla nie zarobiłby żadnych pieniędzy.

Pomimo ostatniego kwartału 2020 roku, który z perspektywy akcjonariuszy był rozczarowujący cały poprzedni rok był dla Tesli niezwykle udany. Na giełdzie firma Muska była jednym z największych zwycięzców, ze wzrostem o około 700 procent. Pomimo stosunkowo skromnej produkcji i zysków Tesla jest producentem samochodowym o najwyższej na świecie wycenie na giełdowej. Dwa lata temu Tesla była uważana za potencjalnego kandydata do bankructwa.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla oficjalnie w Polsce

Tesla Model 3.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drugie podejście do motogiganta. PSA i FCA się łączą

Fiat Chrysler Automobiles i francuska PSA Group porozumiały się w sprawie „fuzji równych” — ...

Lokalizacja nowej fabryki VW. Bułgaria oferuje większe dotacje

Po tym, jak Volkswagen wstrzymał w wyniku walk w Syrii plany budowy fabryki w ...

Genewa 2019 | Mitsubishi Engelberg Tourer: Kto to zapamięta…

Jeszcze nie elektryk, ale hybryda plug-in, wykorzystująca rozwiązania z modelu Outlander PHEV. Koncepcyjny SUV ...

Opel Grandland X Hybrid4: Podwójna premiera

SUV Opla z hybrydą typu plug-in i napędem na cztery koła pojawi się w ...

Audi A6, jedna z najpopularniejszych limuzyn polskich prezesów

Czym jeżdżą prezesi polskich firm

Szefowie działających w Polsce firm najczęściej wybierają samochody marki Audi, na kolejnych pozycjach jest ...

Panda i Fiat 500 bez diesli?

Fiat Chrysler Automobiles przestał od 1 września produkować miejskie auta Panda z silnikami diesla - ...