Audi w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje 12 miliardów euro w e-mobilność. Brzmi na dużo, ale inwestycje są niższe niż w ostatnio zaprezentowanym pięcioletnim planie. Audi zamierza do 2025 roku zaoferować ponad 30 zelektryfikowanych modeli. 20 z nich będzie w pełni elektrycznych.

W ciągu najbliższych pięciu lat Audi zainwestuje około 37 miliardów euro w badania i rozwój – z czego dwanaście miliardów zostanie przeznaczone na elektryfikację gamy modelowej. „Oznacza to, że do 2024 r. będziemy wydawać więcej na elektromobilność niż kiedykolwiek wcześniej”, mówi dyrektor finansowy Audi Alexander Seitz. Dobrze powiedziane, ale bezpośrednie porównanie wydatków na elektryfikację z poprzednim pięcioletnim planem łatwe, a wręcz możliwe.

We wcześniejszych komunikatach Audi planowało w latach 2019-2023 Audi wyłożyć 40 miliardów euro na badania i rozwój, z których 14 miliardów miało być przeznaczone na „rozwój przyszłości” – obejmujący to nie tylko autonomiczną jazdę i cyfryzację, ale także elektromobilność. Ze względu na rosnące znaczenie tematu elektryfikacji, plany nieco zmieniono i po raz pierwszy przedstawiona jest na ten obszar osobna kwota.

W 2018 roku Audi zainwestowało około 4,2 miliarda w badania i rozwój, w porównaniu do 3,8 miliarda w 2017 roku. Wzrost ten był spowodowany dodatkowymi wydatkami w dziedzinie zautomatyzowanej i autonomicznej jazdy oraz rozbudową floty pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Plany inwestycyjne są częścią pięcioletniej rundy budżetowej Grupy Volkswagena. Wolfsburg chce dla wszystkich marek, w całej grupie do 2024 roku przeznaczyć około 150 miliardów euro na inwestycje, badania i rozwój. Spośród nich około 33 miliardów będzie dostępnych wyłącznie na elektromobilność.

CZYTAJ TAKŻE: Audi zwolni 9500 pracowników do 2025 roku

Już dwa lata temu Audi wprowadziło w życie „Audi Transformation Plan (ATP). Główne jego założenia to redukcja kosztów. Producent chce do 2022 roku zaoszczędzić w sumie 15 miliardów euro. Przed kilkoma dniami Audi ogłosiło redukcję 9500 miejsc pracy do 2025 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW X7 Pickup: Tak pracują stażyści w BMW

Stażyści pracujący w różnych działach BMW przekształcili nowego SUV-a X7 w pickupa. Dwunastu praktykantów ...

Elektryfikacja przyniesie kryzys w branży motoryzacyjnej

Przejście motoryzacji na napęd elektryczny nie wróży spokojnej przyszłości. Będzie to raczej trudne wyzwanie ...

Po lesie na prądzie

Ruszył jeden z największych przetargów na zakup aut elektrycznych w Polsce. Stoją za nim ...

Mitsubishi ASX 2020: Pochwała prostoty

Mały SUV z trzema diamentami na masce udowadnia, że mimo pogoni za innowacyjnymi rozwiązaniami ...

Suzuki Kizashi: Niedoceniana limuzyna

To jedna z najciekawszych i mało znanych propozycji segmentu D. Warto jej poszukać na ...

Honda Civic: Modernizacja w nowym roku modelowym

Honda Civic otrzyma niewielką modernizację, w której skład wchodzi odświeżony wygląd zewnętrzny i aktualizacje ...