Założysz panele fotowoltaiczne – kupisz auto na prąd

Tak wynika z jednego z badań. Fotowoltaika i auta elektryczne mają wspólny mianownik. To on wpływa na podejście i do paneli słonecznych, i do samochodów na prąd.

Publikacja: 29.09.2020 06:38

Założysz panele fotowoltaiczne – kupisz auto na prąd

Foto: moto.rp.pl

Czy Polacy w ogóle rozważają zakup auta elektrycznego? Okazuje się, że aż 52 proc. chciałby mieć elektryka, a co piąty (22 proc) deklaruje nawet, że bierze pod uwagę zakup auta na prąd pod warunkeim nie określenia odstępu czasowego, w jakim ten zakup miałby nastąpić. Intencją badania było sprawdzenie ile osób w ogóle zainteresowane jest kwestią elektromobilności. Oczywiście deklaracje dotyczące rozważania zakupu nie są równoznaczne z poważnymi planami zakupu. Jest to jednak reprezentacja pozytywnego patrzenia w kierunku samochodów elektrycznych. Był to jeden z ważniejszych wniosków płynących z tego badania.

CZYTAJ TAKŻE: Znaleźć odpowiedni rozmiar. Nowy trend w elektromobilności

Drugim była zaobserwowana zależność pomiędzy posiadaniem paneli słonecznych, a rozważaniem zakupu auta na prąd. Jak się okazuje, odsetek rozważających taki zakup wśród osób posiadających instalację fotowoltaiczną jest dwukrotnie większy niż w przypadku ogółu dorosłych Polaków i wynosi aż 48 proc. Czy zatem liczba samochodów elektrycznych zależy od liczby paneli słonecznych? I tak, i nie. Bo choć widać korelację pomiędzy wielkością grupy posiadającej panele słoneczne a rozważaniem zakupu auta na prąd (im większa grupa, tym większy odsetek rozważających), to nie można tu mówić o bezpośredniej zależności czy przyczynowości.

""

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Elektromobilność rośnie w siłę. Ranking po ośmiu miesiącach 2020 roku

Połączenie aut elektrycznych z panelami fotowoltaicznymi jest najczęściej połączone z większą świadomością ekologiczną i opinią dotyczącą kwestii związanych z ochroną klimatu. 42 proc. osób w raporcie InsightOut Lab i Volkswagena posiadających panele słoneczne wśród przyczyn ich zakupu wskazało na troskę o środowisko naturalne. 71 proc. ochronę środowiska wymienia jako jedną z dwóch najważniejszych przewag samochodów elektrycznych nad spalinowymi. Ekologia jest niezbędnym elementem układanki łączącym panele fotowoltaiczne i samochody elektryczne.

Tu i Teraz
Mandat za przekroczenie prędkości w Finlandii: 32 km/h za szybko – 121 000 euro kary
Tu i Teraz
Film z kolejnego rozbitego Lamborghini. Tym razem w centrum Warszawy
Tu i Teraz
Powstaną dwie nowe drogi ekspresowe. Skończą się korki na drogach krajowych
Tu i Teraz
Tunele w Polsce bez zasięgu sieci komórkowej. Pod Świną również go zabraknie
Tu i Teraz
Kolejne masowe zwolnienia w motoryzacji. Połowa załogi do zwolnienia