Fot. AdobeStock

Przyjęcie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), przyniesie wiele zmian. Wśród nich jest też zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Za niecałe trzy tygodnie (od 5 grudnia 2020 roku) w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość dodania kolejnego, po dowodzie osobistym, wirtualnego dokumentu – prawa jazdy. Jest to wynik przyjęcia przez parlament nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, zwanej też pakietem deregulacyjnym. Nowelizacja choć wprowadza dobre rozwiązania, wywołała chaos wśród kierowców. Część z nich jest przekonana, że nie musi, już w tym momencie, mieć tego dokumentu przy sobie. Błąd! Zanim zaczną obowiązywać nowe przepisy musi upłynąć odpowiedni czas zwany vacatio legis. W tym przypadku ustalono, że jego prawna moc uzyskana będzie od 5 grudnia tego roku. Do tego czasu brak posiadania przy sobie ważnego dokumentu, potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdem, wiąże się z mandatem.

CZYTAJ TAKŻE: Niejasne przepisy dotyczące noszenia maseczek w samochodach

Po wspomnianym 5 grudnia 2020 roku, informacje dotyczące kierowcy, służby kontrolne będą mogły pobrać z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Drugą możliwością będzie skorzystanie z prawa jazdy czy dowodu osobistego w wersji cyfrowej. Umożliwia to aplikacja mObywatel, gdzie dodatkowo można wgrać też kartę pojazdu, dowód rejestracyjny czy polisę OC.

Fot. AdobeStock

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – czytamy wyjaśnienia Marka Zagórskiego, na portalu zdrogi.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie łatwiej dla kierowców. Te przepisy się zmienią

Zgodnie z informacjami podanymi przez resort Cyfryzacji, w połowie tego roku, z aplikacji mObywatel korzystało 1 310 924 obywateli Polski. Z kolei w przypadku profilu zaufanego utworzono 7 460 407 kont. Urząd zapowiedział również, że w przyszłości planuje rozszerzyć możliwości aplikacji o bieżącą weryfikację liczby zdobytych punktów karnych, dostęp do Karety Dużej Rodziny, legitymacji ZUS czy karty miejskiej. Założono również, że docelowo mObywatel zastąpi np. klasyczne bilety kolejowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple rządzi na rynku autonomicznych samochodów

Kalifornia to dziś światowe centrum rozwoju technologii tzw. samojezdnych pojazdów. W zachodnim stanie USA ...

Volkswagen e-Crafter: Ekologia (na razie) się ceni

To największy z elektrycznych samochodów dostawczych dostępnych na polskim rynku. Jeżeli ktoś zamierza rozwozić ...

Niemcy światowym liderem w segmencie premium

Niemieccy producenci samochodów pozostają światowym liderem w kategorii samochodów premium. Według danych francuskiego instytutu ...

BMW Z4 M40i: Między niebem a piekłem

Są samochody, które potrafią być grzeczne i niewinne do tego stopnia, że nuda hula ...

Problemy finansowe Astona Martina. James Bond nie pomoże

W pierwszej połowie roku Aston Martin sprzedał więcej samochodów, ale mimo to firma przyniosła ...

Nissan ma nowego dyrektora generalnego

Nissan mianował nowego dyrektora generalnego i wprowadził zmiany w ścisłym kierownictwie firmy. Makoto Uchida ...