Międzynarodowe dziennikarskie jury z 23 krajów europejskich wybrało najlepszy europejski samochód roku. Zdecydowaną większością głosów został nim Peugeot 208.

Mimo odwołania tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, ogłoszenie ostatecznych wyników europejskiego rankingu najlepszych aut odbyło się zgodnie z planem w genewskiej hali Palexpo. Tyle, że bez udziału publiczności. Oprócz dwojga prezenterów w hali było obecnych kilku fotoreporterów. A zazwyczaj jest to ogromna impreza. Prezes marki Peugeot, Jean-Phillippe Imparato (bardzo szczęśliwy po tym, jak dotarła do niego informacja o wygranej) otrzyma statuetkę i naklejki z emblematami „Car of The Year 2020” pocztą. I jak obiecał Frank Janssen, prezes dziennikarskiego jury miały zostać wysłane z Genewy do Paryża jeszcze w poniedziałek wieczorem .Tradycyjnie ta impreza stanowi nieoficjalnie rozpoczęcie najważniejszego światowego salonu samochodowego. Niezależnego, bo odbywa się w kraju, który nie jest motoryzacyjną potęgą, nie ma tutaj fabryk samochodów, nie ma więc również korporacyjnych nacisków.

CZYTAJ TAKŻE: Peugeot 208: Stylowo i nowocześnie. Będzie GTi i wersja elektryczna

Do konkursu, który odbywa się rokrocznie od 1965 roku zakwalifikowanych zostało 35 modeli, do finału który był w listopadzie weszło 7 z nich. Dwa superauta – Porsche Taycan i Tesla Model 3, dwa małe auta miejskie – Peugeot 208 i Renault Clio, dwa kompakty – Toyota Corolla i MW 1 Series i jeden crossover – Ford Puma. Sponsorami konkursu są media motoryzacyjne, wśród nich brytyjskie „Top Gear”, „Autocar”, „Car Magazine” i „Auto Express”, hiszpańska „Autopista ”, włoskie „Quattrorute” i francuskie „L’Automobile Magazine”, „L’Argus de Automobile”. Warunkiem, aby auto zakwalifikowane było do konkursu są między innymi to, że musi być to nowy model, który był sprzedawany w ubiegłym roku przynajmniej na 5 rynkach europejskich.

Peugeot e-208.

Zanim rozpoczęło się głosowanie faworytami były ostro rywalizujące ze sobą Porsche Taycan i Tesla Model 3, które naprawdę namieszały na rynku. Teraz miały bardzo silne poparcie ze strony krajów nordyckich i Holandii i Szwajcarii. Tymczasem okazuje się, że prasa branżowa bardziej ceni auta „zwyczajne”, mniej odjazdowe i ku wielkiemu zaskoczeniu to Peugeot 208 właśnie został oceniony najwyżej. Auto jest dostępne na rynku z trzema rodzajami silnika: benzynowym, dieslem i elektrycznym.

CZYTAJ TAKŻE: Peugeot 2008: SUV-y przejmują władzę

Peugeot-e-208.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne odcinki autostrady A1 już gotowe

Przyspiesza budowa autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem. W czwartek drogowcy włączyli do ruchu ...

Arkadiusz Nowiński awansuje do struktur europejskich Volvo Cars

Arkadiusz Nowiński od 1 listopada obejmie stanowisko Head of EMEA Offer & Launch. Jednocześnie ...

Tesla wkracza do Polski. Będzie autoryzowany serwis

Jak podaje "Puls Biznesu" w Polsce zacznie działać oficjalny oddział Tesli. W tym celu ...

Tesla może stać się kamperem

Londyńska firma Vanlifer specjalizująca się w projektowaniu samochodów kempingowych ujawniła koncept kampera zbudowanego na ...

JLR i BMW rozszerzą współpracę

JLR (Jaguar Land Rover) będzie mógł korzystać z przednionapędowej platformy BMW. Tym samym rosną ...

Rząd szuka pieniędzy na nowe drogi

W przyszłej perspektywie unijnej wsparcie na finansowanie projektów infrastrukturalnych ma się radykalnie zmniejszyć. Wraca ...