fot. AdobeStock

Firmy z Państwa Środka produkujące baterie do samochodów elektrycznych planują ekspansję w Europie. Na ich celowniku jest także Polska.

Chiny są liderem globalnego rynku baterii do elektrycznych samochodów. – Udział w rynku dziesięciu największych producentów baterii na świecie osiągnął 81 proc. i są to wyłącznie firmy z Azji – informuje raport chińskiego Haitong Banku, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. W rankingu instytutu Gaogong pierwsze trzy miejsca pod względem globalnych udziałów w produkcji baterii zajmują: Contemporary Amperex Technology CATL (Chiny), Panasonic (Japonia) oraz BYD Company (Chiny). Pozostali producenci to firmy: LG, Guoxuan High-Tech, Automotive Energy Supply Corporation, Farasis Energy, Lishen oraz BAK Power.

fot. AdobeStock

Zdaniem Dan Jin, senior banker zajmującej się bankowością inwestycyjną w Haitong Banku, chińscy producenci będą coraz więcej inwestować w Europie. Ma temu sprzyjać wycofanie wsparcia chińskiego rządu dla producentów samochodów elektrycznych, co zwiększy w Chinach konkurencję ze strony międzynarodowych koncernów, a w konsekwencji skłoni chińskie firmy do poszukiwania dla siebie nowych szans w innych krajach. – W zamyśle chińskich władz konkurencja ze strony zagranicznych firm ma stać się dla producentów z Państwa Środka katalizatorem do ekspansji międzynarodowej i inwestycji za granicą – stwierdza Dan Jin.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Gwałtownie rośnie popyt na (używane) elektryki

Europa dzięki szybko rosnącej sprzedaży samochodów elektrycznych ma być dla Chińczyków obiecującym kierunkiem. Zwłaszcza że na tle całego rynku europejscy producenci baterii pozostają w tyle. – Pojemność wszystkich akumulatorów litowo-jonowych produkowanych w UE to mniej niż 4 proc. pojemności dostępnej na świecie. Jednocześnie szacuje się, że od 2025 r. wartość europejskiego rynku baterii do aut może sięgnąć nawet 250 mld euro rocznie – podkreśla Dan Jin. Duże inwestycje już napływają. Według Haitong Banku w Niemczech w produkcję baterii CATL zainwestuje do 1,8 mld euro, a Farasis Technology ponad 600 mln euro. Svolt Energy, wywodzący się od producenta samochodów Great Wall, wyłoży 2 mld euro na wybudowanie w Europie fabryki i centrum badawczego.

CZYTAJ TAKŻE: Protesty w Boliwii przeciwko planom wydobycia litu przez niemiecką firmę

Według Dan Jin, Polska na tle innych krajów europejskich jest dla produkcji baterii korzystną lokalizacją dzięki już zrealizowanym inwestycjom, m.in. koreańskiego LG Chem. W dodatku zaczęła przyciągać producentów komponentów: firma Capchem zbuduje w Godzikowicach zakład produkcji materiałów do baterii. W tym samym miejscu zakład produkcji elektrolitów postawi Guotai Huarong. Tego rodzaju inwestycji ma być więcej, bo – jak uważa Dan Jin – Polska już okazała się sprawdzonym wyborem dla azjatyckich producentów. – Wejście w sektor produkcji baterii EV w Polsce daje firmie przewagę na poziomie geograficznym, umożliwia producentom bliskość dostaw, zwiększa ich udział w rynku europejskim i przybliża perspektywę globalizacji firmy – wylicza ekspertka Haitong Banku. [G]

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy podatek od paliw zwiększy popyt na LPG

Nowa opłata emisyjna wynosząca 10 groszy brutto za litr benzyny i oleju napędowego może ...

Liczba e-aut wzrosła od stycznia o połowę

Już 11.658 samochodów osobowych z napędem elektrycznym jeździ po polskich drogach. Jak podał w ...

Miasta z najwyższymi opłatami parkingowymi na świecie

Narzekamy na wysokie opłaty parkingowe w centrach polskich miast. Jednak jeśli spojrzeć na te ...

Opóźni się otwarcie „Zakopianki”. GDDKiA wyrzuciła z budowy wykonawcę.

O blisko rok opóźni się pełne włączenie do ruchu odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień ...

Replika Audi S1 Quattro

Youngtimery na aukcji

Już dziś, 16 marca w siedzibie domu aukcyjnego Desa Unicum w Warszawie nieczęsta w ...

Zgoda na przejęcie Lotosu przez Orlen

14 lipca PKN Orlen ma otrzymać zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu – ...