Rozpoczęcie produkcji Tesli Model Y zaplanowano dopiero na rok 2021. Panasonic, który dostarcza baterie ostrzega już teraz ostrzega przed potencjalnym niedoborem akumulatorów.

Model Y będzie średniej wielkości SUV-em opartym na modelu Tesla 3. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2021. Pierwsze prototypy jeżdżą już po Kalifornii. Partnerem Tesli w produkcji baterii jest japońska grupa Panasonic. Już teraz Japończycy oczekują, że przy rozpoczęciu produkcji modelu Y baterii będzie za mało. Między Panasonikiem a Teslą występują napięcia – Panasonic ogłosił niedawno, że przestanie inwestować w dalszy rozwój Tesli Gigafactory 1 w Nevadzie. Tam właśnie produkowane są baterie do Tesli. Firma Muska nie była entuzjastycznie nastawiona do tej decyzji, ale postanowiła intensywniej wykorzystywać istniejące możliwości produkcji. Wydaje się jednak, że zamrożenie inwestycji przez Panasonica zagraża możliwemu wzrostowi produkcji baterii.

Mały SUV – Tesla Model Y – będzie bazować na Modelu 3 i pojawi się w 2021 roku.

Szef Panasonica Kazuhiro Tsuga powiedział niedawno w serwisie informacyjnym Bloomberg, że musi porozmawiać z Teslą, ponieważ produkcja baterii dla nadchodzącego modelu Y nie została zabezpieczona. Ponadto Tesla nie ogłosiła jeszcze, kto przejmie produkcję baterii do modelu 3, który zostanie wyprodukowany w Gigafactory 3 w Szanghaju.

Gigafactory 3 w Szanghaju.

Tesla musi do końca 2019 roku. zapewnić sobie wystarczającą ilości baterii do budowy Modelu 3 w Chinach i do nowego Modelu Y, który pojawi się w 2021 roku. Te potrzeby nie pokrywają się z obecną, spowolnioną produkcją baterii w Gigafactory 1.

ZOBACZ TAKŻE: Tesla Semi Truck: Rewolucja w transporcie

Żeby rozwiązać ten problem Panasonic może zostać zmuszony do dokonania kolejnej inwestycji lub Tesla będzie musiała pozyskać nowego partnera. Nie będzie to proste, bo obecnie wielu producentów samochodów jest w trakcie zapewniania sobie dostaw akumulatorów do nowych elektrycznych modeli, które wchodzą bądź za niedługo wejdą do sprzedaży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bank Pekao SA odebrał 30 egzemplarzy hybrydowej Toyoty Auris

W styczniu Bank Pekao S.A. odebrał 30 egzemplarzy hybrydowej Toyoty Auris. Kontrakt zrealizował i ...

Zdjęcie tygodnia: Kłopoty finansowe JLR. Range Rover SV Coupe nie powstanie

Miał być ponadczasowy, monumentalny, osiągalny tylko dla wybranych. Range Rover wszystkich rozpalił, a teraz ...

Otwarcie obwodnicy Suwałk

Już nie zobaczysz Suwałk. Obwodnica otwarta

13 nie zawsze musi przynosić pecha. W sobotę mieszkańcy Suwałk wreszcie odetchnęli, bo drogowcy ...

Yamaha XMAX400: Latający tapczan z bajerami

Skutery cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nie dziwi więc fakt, że w ...

Volkswagen Atlas z nagrodą dla najlepszego dużego SUV-a w USA

Volkswagen Atlas już po raz drugi otrzymał tytuł Best Large Utility w konkursie Drivers ...

Wypożyczenie kampera czy kupno własnego pojazdu – co wybrać?

Podróżowanie kamperem daje niemalże nieograniczone możliwości zwiedzania świata i wyjeżdżania na spontaniczne wakacje. Samochód ...