123RF

Japońskie firmy specjalizujące się w tworzeniu nowoczesnych technologii oraz zabezpieczeń cybernetycznych wspólnie chcą tworzyć rozwiązania zabezpieczające nowoczesne samochody.

Chodzi o budowę systemów wykrywających cyberataki wymierzone właśnie w pojazdy autonomiczne oraz auta połączone z siecią.

Panasonic i Trend Micro podpisały porozumienie, dzięki któremu firmy wypracują rozwiązanie, które odeprze potencjalne ataki hakerów, chronią jednostki ECU, które sterują takimi czynnościami, jak przyspieszanie, kierowanie pojazdem i hamowanie, jak również pokładowymi urządzeniami informacyjno-rozrywkowymi, w tym nawigacją GPS i systemami telematycznymi.

Ryzyko przejęcia przez hakerów kontroli nad samochodami połączonymi z siecią jest realne. Każdego dnia wykrywane są nowe luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać zdalnie wykorzystane. W ramach kooperacji Panasonic udostępni swoją technologię wykrywania ataków w sieci Control Area Network (CAN) i zapobiegania im, zaś Trend Micro – rozwiązanie IoT Security. Technologia Panasonic będzie w stanie wykrywać wszelkie nieautoryzowane komendy wysyłane do jednostek ECU sterujących pojazdami. Z kolei rozwiązanie IoT Security zostanie wdrożone w pokładowych systemach informacyjno-rozrywkowych i nawigacyjnych. Nowatorskie cyberzabezpieczenia japońskiego aliansu mają być wdrożone na rynku po 2020 r.

Mogą Ci się również spodobać

Światowa branża auto-moto po pierwszej fali pandemii

Sektor auto-moto znajduje się na liście branż, które najbardziej odczuły skutki pandemii Covid. Skala ...

Przełomowe osiągnięcia w motoryzacji w roku 2020 wg AutoBest

Jury międzynarodowego konkursu AutoBest poza wyborem najlepszych samochodów przyznaje nagrody firmom i osobowościom branży ...

Od 5 grudnia prawo jazdy nie będzie potrzebne

Przyjęcie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. ...

Słabszy początek sezonu pojazdów wypożyczanych na minuty

Po raz pierwszy wiosenny sezon pojazdów wypożyczanych w Polsce na minuty rozpocznie się z ...

Czasem słońce, czasem deszcz

Śnieg w lipcu lub fala upałów w Boże Narodzenie? To nic trudnego dla „Fabryki ...

Targi w Paryżu: Rzeźbienie wizji

Hyundai przygotowując się do pokazania swojej Le Fil Rouge na Paryskim Salonie Motoryzacyjnym opowiedział ...