W 2021 roku francuski start-up e-car Hopium zaprezentował pierwszy prototyp zapowiadanego na 2025 rok sedana napędzanego ogniwami paliwowymi. Model nazwany Machina Vision to pierwszy samochód koncepcyjny tej firmy. Auto ma świętować swoją premierę podczas Paris Motor Show (od 17 do 23 października). Czterodrzwiowy sedan rozwijany jest jednocześnie we Francji, USA i Niemczech.

mat. prasowe

Czytaj więcej

NASA i Goodyear chcą wrócić na Księżyc. Misja planowana na rok 2025

Hopium obiecuje futurystyczne wnętrze z ogromnym, rozciągającym się przez całą deskę rozdzielczą wyświetlaczem. Francuski samochód wodorowy ma oferować napęd elektryczny o mocy ponad 500 KM i rozpędzać się do 230 km/h. Zasilanie wodorem zabudowane pod podłogą zbiorniki powinny pozwolić na zasięg ponad 1000 km na jednym tankowaniu. Hopium planuje wejść do produkcji seryjnej w 2025 roku. Szacunkowa cena to około 120 000 euro.

Aktualnie na rynku dostępny jest jeden model z napędem wodorowym - Toyota Mirai. To prawie pięciometrowy sedan, który ma zasięg wg. danych farycznych 650 km i napędzany jest silnikiem o mocy 182 KM. Cena startuje od 319 900 zł.

mat. prasowe

Czytaj więcej

W Szwecji każdy może przejechać się wodorową Toyotą