Chodzi o budowę systemów wykrywających cyberataki wymierzone właśnie w pojazdy autonomiczne oraz auta połączone z siecią.

Panasonic i Trend Micro podpisały porozumienie, dzięki któremu firmy wypracują rozwiązanie, które odeprze potencjalne ataki hakerów, chronią jednostki ECU, które sterują takimi czynnościami, jak przyspieszanie, kierowanie pojazdem i hamowanie, jak również pokładowymi urządzeniami informacyjno-rozrywkowymi, w tym nawigacją GPS i systemami telematycznymi.

Ryzyko przejęcia przez hakerów kontroli nad samochodami połączonymi z siecią jest realne. Każdego dnia wykrywane są nowe luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać zdalnie wykorzystane. W ramach kooperacji Panasonic udostępni swoją technologię wykrywania ataków w sieci Control Area Network (CAN) i zapobiegania im, zaś Trend Micro – rozwiązanie IoT Security. Technologia Panasonic będzie w stanie wykrywać wszelkie nieautoryzowane komendy wysyłane do jednostek ECU sterujących pojazdami. Z kolei rozwiązanie IoT Security zostanie wdrożone w pokładowych systemach informacyjno-rozrywkowych i nawigacyjnych. Nowatorskie cyberzabezpieczenia japońskiego aliansu mają być wdrożone na rynku po 2020 r.