Polskie autostrady wśród najdroższych na świecie

Firma analityczna Budget Direct zrobiła ranking najdroższych na świecie autostrad. W pierwszej dziesiątce znalazł się odcinek A2 Konin – Świecko.

Publikacja: 27.02.2021 10:05

Polskie autostrady wśród najdroższych na świecie

Foto: fot. AdobeStock

W rankingu Polska znalazła się na 6. miejscu krajów, w których jazda autostradami jest najbardziej kosztowna. Analitycy Budget Direct porównywali najdroższe odcinki o różnych długościach , bądź przejazd odcinkami specjalnymi, takimi jak alpejskie tunele znacząco skracające podróż, bądź mosty. Najwyższą cenę jednak zapłacimy jadąc autostradą Turnpike w Pensylwanii. Tam przejazd 579 km kosztuje w przeliczeniu 93,24 euro. Na drugim miejscu jest wycieczka alpejską trasą widokową przez Hochalpen Grossglockner w Austrii (37,50 euro), za nią chorwacki odcinek Rijeka-Zagrzeb/Split (31,72 euro), potem kanadyjski Confederation Bridge, najdłuższy most świata zbudowany nad cieśniną Northumberland(12,9 km) łączący Wyspę Księcia Edwarda z położoną na stałym lądzie prowincją Nowy Brunszwik, autostrada łącząca Zagrzeb z Dubrownikiem (30,66 euro), a za nią tunel Św. Bernarda w Szwajcarii (28,95 euro za 6,56 km).

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce na drogach pojawi się 100 nowych fotoradarów

""

Fot. AdobeStock

moto.rp.pl

Na tej liście, gdzie są jeszcze dwie autostrady amerykańskie – New York State Trough Way i Florida Turnpike wielkim zaskoczeniem, chyba takim samym, jak A2 na trasie Konin-Świecko jest cena przejazdu samochodem osobowym białoruską autostradą M-1/E 30, która jest na 7. miejscu w tym rankingu z ceną 24,36 euro. I wreszcie pozycja 10., czyli Konin – Świecko. Tutaj za przejazd trasą o długości 273 km zapłacimy 18,53 euro. Oczywiście można tę samą trasę przejechać taniej, ale zajmie to godzinę dłużej, bo droga alternatywna ma długość 315 km.

CZYTAJ TAKŻE: Droga wylotowa na Kraków otwarta

Jeszcze gorzej wypada Polska wówczas, gdy Budget Direct wyliczył średnią cenę przejazdu autostradą. W tym przypadku najdrożej jest w Europie, a z krajów europejskich w Szwajcarii (21,90 euro), w Austrii (13,46 euro), na Wyspach Owczych (13,45 euro), w Chorwacji (12,63), Danii (8,87 euro) i w Polsce, która w tym zestawieniu znalazła się na 6. miejscu z ceną 7,23. Za Polską plasują się kolejno Belgia, Chiny, Albania oraz Szwecja.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro