Zgodnie z zapowiedziami Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka – trasa S8 została przemianowana na „Trasę Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.” – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Nowa nazwa drogi ekspresowej S8 nie jest przypadkowa. Zmiana nastąpiła przez przypadającą na ten rok setną rocznicę Bitwy Warszawskiej określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. Jest to część obchodów rocznicy wydarzeń jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej i określane są jako 18. najważniejszej bitwa w dziejach świata.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada A4 stanie w korkach

Poza zmianą nazwy trasy odsłonięto pamiątkowy głaz upamiętniający walczących w Bitwie Warszawskiej oraz jedną z tablic jakie GDDKiA ustawiła przy drodze pomiędzy Wrocławiem i Białymstokiem. Jest on zlokalizowany w podwarszawskim Radzyminie przy drodze ekspresowej S8. W uroczystościach wzięli udział m.in. Mariusz Błaszczak z Ministerstwa Obrony Narodowej, Andrzej Adamczyk z Ministerstwa Infrastruktury oraz Tomasz Żuchowski – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

""

moto.rp.pl

Trasa S8 liczy blisko 830 km długości i łączy Kudowę Zdrój na granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. Wzdłuż drogi ekspresowej ustawiono łącznie 90 tablic informujących o nowej symbolicznej nazwie trasy na pamiątkę przełomowej kampanii wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Inicjatywa zmiany nazwy drogi S8, która wyszła od Ministerstwa Obrony Narodowej, nie jest autorska. Pomysł powstał przez samorządy, a dokładniej od burmistrzów i wójtów gmin powiatu wołomińskiego, którzy w maju tego roku zaproponowali nadać nazwę „aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920” dla trasy ekspresowej S8 przebiegającej przez ten obszar.

CZYTAJ TAKŻE: Trasa S19 połączy Warszawę z Rzeszowem