fot. AdobeStock

W tym roku drogowcy włączą do ruchu prawie 390 km dróg ekspresowych i autostrad. To niemal trzy razy więcej niż rok temu. Roboty budowlane na 76 odcinkach o łącznej długości ponad 970 km już ruszyły po 3-miesięcznej zimowej przerwie. Już za parę tygodni możemy się spodziewać pierwszych w tym roku otwarć.

Warszawa | W drugim kwartale mają być oddane do ruchu odcinki drogi ekspresowej S3 na Pomorzu Zachodnim: Brzozowo-Miękowo oraz Miękowo – Rzęśnica. W tym samym okresie przewidziano oddanie blisko 10 km fragmentu ekspresówki S1 na Śląsku, łączącego Pyrzowice z Podwarpiem, czyli lotnisko z gierkówką z Sosnowca w kierunku Częstochowy. W rejonie Łomży otwarty zostanie kawałek S61 Śniadowo – Łomża Południe, w Warszawie ostatni brakujący kawałek Południowej Obwodnicy w ciągu S2 – tunel pod Ursynowem. Drugi kwartał przyniesie także nowe fragmenty trasy S19: obwodnicę Janowa Lubelskiego, odcinek Janów – Lasy Janowskie oraz obwodnicę Stalowej Woli i Niska. Z kolei na wschodzie Polski w ciągu S17 włączona do ruchu ma być obwodnica Tomaszowa Lubelskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Sześć firm chętnych na budowę trasy S7. Cztery mieszczą się w budżecie

W trzecim kwartale tego roku wydłuży się autostrada A1 – przybędzie odcinek pomiędzy Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim już w docelowym przekroju dwóch jezdni. Uruchomione zostaną kolejne obwodnice: Myśliborza w ciągu trasy S3, Kępna na S11 i obwodnica Łańcuta na drodze krajowej nr 94. Do tego dojdą odcinki S19: Lublin – Niedrzwica Duża i Lasy janowskie – Zdziary, natomiast na S61 – odcinki Kolno – Stawiski i Stawiski – obwodnica Szczuczyna. W tym samym czasie otwarty ma być wiadukt w Legionowie na drodze krajowej nr 61.

fot. GDDKiA

Czwarty kwartał przyniesie nowe fragmenty S7 na północ od Warszawy. Drogowcy zakończa budowę trasy pomiędzy Mławą a Płońskiem – to trzy odrębne kontrakty. Na S5 oddany zostanie odcinek Bydgoszcz Błonie – Szubin, na S3 odcinek od Lubina do Polkowic. Na trasie S7 samochody pojadą odcinkiem Szczepanowice – Widoma, a na S19 – odcinkami Kraśnik – Janów Lubelski i Rudnik nad Sanem – Nisko oraz obwodnicą Kraśnika.

fot. AdobeStock

CZYTAJ TAKŻE: GDDKiA podpisała umowę na budowę kolejnej części drogi S19

Będą nowe przetargi. Obecnie trwają postępowania na wybór wykonawców 24 odcinków o łącznej długości 340 km oraz 10 obwodnic. Natomiast w planach na 2021 r. znalazło się ogłoszenie przetargów na budowę 347 km, w tym 26 odcinków o długości 313 km w ramach PBDK oraz 6 odcinków o długości 34 km w ramach tzw. programu obwodnicowego.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z Apple na szefa Ferrari

Na stanowisko prezesa Ferrari ma kandydować były szef projektantów Apple Jony Ive, a także ...

Autonomiczny bot z zakupami wjeżdża do Arizony

Autonomiczne pojazdy elektryzują branżę inwestorów na całym świecie. Wyceny startupów, które pracują nad takimi ...

Niemiecki producent części motoryzacyjnych otworzył zakład w Częstochowie

Międzynarodowa Grupa ZF, zajmująca się wytwarzaniem komponentów dla sektora automotive, uruchomiła Zakład Elektroniki w ...

James Bond przesiądzie się do elektrycznego Astona Martina

Jak donosi brytyjska gazeta „Guardian”, agent 007 James Bond w jego kolejnej przygodzie przesiądzie ...

Suzuki Jimny: Mniejszy brat Mercedesa

Suzuki nareszcie opublikowało zdjęcia nowego Jimny. Mały terenowy samochód wejdzie do sprzedaży jeszcze w ...

Niemcy jeżdżą coraz starszymi autami

Nasi zachodni sąsiedzi już nie są wzorem pod względem wieku użytkowanych aut. Według badań ...