Spółka produkująca autobusy – Solaris, wygrała jeden z większych przetargów w Europie. Zbuduje 123 pojazdy eklektyczne, które zasilą flotę sześciu rumuńskich miast. Łączna wartość kontraktu to blisko 65 mln euro.

Przetarg ogłoszony przez Ministerstwo Robót Publicznych Rozwoju i Administracji w Rumunii został rozpisany przez siedem miast i dotyczył 131 nowoczesnych, bezemisyjnych autobusów elektrycznych. Jest to tym samym jeden z największych konkursów tego typu w Europie. Solaris wygrał zamówienie na 123, 12-metrowy pojazdów. Będą one dostarczone do sześciu miast: Iasiu, Sibiu, Sighetu Marmatiei, Suceava, Targu Mures oraz Pitesti, najpóźniej do końca 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Solaris liderem europejskiego rynku elektrobusów

– Z radością przyjęliśmy informację o wynikach przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji w Rumunii. Obserwowanie, jak kolejne miasta podejmują tak perspektywiczne i prośrodowiskowe decyzje związane z rozbudową nowoczesnej, bezemisyjnej floty autobusowej, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń – powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service.

Zgodnie z wytycznymi określonymi w przetargu, autobusy będą ładowane na dwa sposoby. Poprzez złącze typu plug-in oraz pantograf. Wraz z pojazdami, producent dostawczy infrastrukturę szybkiego i wolnego ładowania do każdego miasta. Mowa łącznie o 123 ładowarkach plug-in o mocy 40 kW oraz 36 ładowarkach pantografowych o mocy 300 kW. Wyposażenie pojazdów zostanie dostosowane do wymogów stawianych przez każde miasto z osobna.

CZYTAJ TAKŻE: Wenecja zamówiła 30 elektrycznych Solarisów

Wartość zamówienia, które zrealizuje Solaris, określono na 65 mln euro. Warto przypomnieć, że Solaris Bus & Coach to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Działa na rynku od 25 lat i w tym czasie wyprodukował ponad 20 tys. pojazdów. W ostatnich latach zrealizował kontrakty na dostawę 130 przegubowych Solarisów Urbino 18 dla MZA Warszawa, 90 Urbino 12 electric dla Berliner Verkehrsbetriebe oraz 40 Urbino 12 electric dla ATM Mediolan.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Słoneczny patrol po włosku

Tego lata włoscy Carabinieri wyjadą patrolować plażę w Rimini i Riccione specjalnie przygotowanymi Jeepami ...

Porsche 935: Niespodziewana premiera w idealnym czasie i miejscu

Niespodzianki w świecie motoryzacji zdarzają się coraz rzadziej. Porsche się to udało. Podczas szóstej ...

Na ulicach Bombaju

Hinduska jazda

Jak się jeździ w Indiach? Powoli. Przekonanie o kompletnym chaosie na tamtejszych drogach jest złudne. ...

Hulajnogi i rowery bez OC. Ale warto o pomyśleć o ubezpieczeniu

Ochrona przed odpowiedzialnością za wypadki podczas jazdy na elektrycznych rowerach i hulajnogach nie jest ...

Będzie 30 proc. dopłaty do auta na prąd. Rozporządzenie już podpisane

Rozporządzenie o dopłatach dla osób fizycznych kupujących samochody elektryczne zostało dziś podpisane przez ministra ...

Autobus napędzany wodorem, skonstruowany przez Toyotę i spółkę Hino Motors

Wodorowy przełom na polskich drogach?

Produkcja pojazdów napędzanych wodorem będzie rosła, a koszt ich wytworzenia po 2020 r. może ...