Prezydent USA wezwał do bojkotu największej firmy oponiarskiej w Ameryce Północnej – Goodyear Tire & Rubber. Donald Trump oskarżył koncern z Ohio o „uprawianie polityki”. Wszystko przez wprowadzony dla pracowników zakaz noszenia czapek z hasłem wyborczym prezydenta starającego się o reelekcję.

Donald Trump jest znany ze swoich radykalnych działań i poglądów. Wcześniej na jego celowniku znalazł się Huawei, Twitter oraz TikTok. Teraz padło na Goodyear Tire & Rubber, czyli największego dostawcę ogumienia do samochodów w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku, odpowiedzialnego za dostarczenie opon do ¼ rynku nowych pojazdów w Ameryce Północnej.

CZYTAJ TAKŻE: Trump chce więcej samochodów i więcej spalin

Trump ubiegający się o reelekcję powiedział dziennikarzom, że wymieni ogumienie Goodyear w swojej prezydenckiej limuzynie, jeżeli będzie taka alternatywa. W poście na Twitterze amerykański prezydent napisał: „Nie kupuj opon Goodyear – firma wprowadziła zakaz czapek MAGA (Make America Great Again – red.). Kup lepsze opony za znacznie mniej!”.

Jak podaje TVN24.pl, Trump powiedział w Białym Domu, że: „Nie podoba mi się Goodyear, ponieważ to, co robią, to uprawianie polityki”. Dodał również, że to „haniebne”, że firma nie pozwala pracownikom na noszenie ubrań wspierających ruch „Blue Live Matter” (ruch społeczny domagający się, aby osoby ścigane i sądzone za zabójstwa funkcjonariuszy organów ścigania były skazywane na podstawie przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści), zezwalając jednocześnie na wspieranie innych akcji. Prezydent określił to mianem „marksistowskich”.

CZYTAJ TAKŻE: Przemysł oponiarski – kolejna branża dotknięta spadkami sprzedaży

Afera związana z Goodyearem jest następstwem doniesień stacji WIBW, dotyczącym szkolenia przeprowadzonego dla pracowników koncernu oponiarskiego. Na slajdzie, który pojawił się w mediach społecznościowych, jest widoczna lista, co jest dopuszczalne, a co nie, w ramach polityki „zero tolerancji”. Po stronie tych akceptowalnych znalazły się m.in. „Black Lives Matter” czy „LGBT”. Z kolei za te zakazane uznano: “Blue Lives Matter”, „strój MAGA”, jak też hasła i materiały o charakterze politycznym. Zdjęcie kontrowersyjnego slajdu zostało wykonane przez jednego z pracowników – podała stacja WIBW.

Goodyear na Twitterze odpowiedział na stawiane mu zarzuty. We wpisie podkreślił, że „zawsze całym sercem wspierał zarówno równość, jak i egzekwowanie prawa i będzie to nadal robić”. Do wpisu dołączył również oświadczenie, w którym podkreślono, że marka nie toleruje żadnych form nękania lub dyskryminacji. Z tego względu Goodyear wskazał, że prosi pracowników o unikanie w miejscu pracy działań „wspierających kampanię polityczną na rzecz jakiegokolwiek kandydata lub partii politycznej, a także podobnych form, które wykraczają poza kwestie sprawiedliwości rasowej i równości”. Twitt Trumpa znalazł odzwierciedlenie na giełdzie. Akcje Goodyeara po opublikowaniu wpisu spadły w środę o 6 proc. Później część strat się odrobiła. Mimo to w środowa sesja dla oponiarskiego giganta zakończyła się z 2,4 procentowym spadkiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W 2021 roku powstanie więcej nowych szybkich dróg

Drogowcy chcą się bardziej rozpędzić. W 2021 roku kierowcy mają zyskać 386 kilometrów szybkich ...

Kabiny ciężarówek będą mogły być dłuższe

Przez lata unijni ministrowie transportu walczyli o powiększenie kabin ciężarówek. W końcu to się ...

Przetarg na fotoradary rozstrzygnięty

- Rozstrzygnęliśmy przetarg, co pozwala na podpisanie umowy z wykonawcą – poinformował Zarząd Dróg ...

Autostrada D1 pod Brnem

Czechy: autostradowa zapaść

Polskie problemy z budową nowych dróg to naprawdę drobiazg przy tym, co dzieje się ...

Mercedes GLE: Dwie dekady bezpieczeństwa, komfortu i luksusu

Luksusowy SUV Mercedesa ma już ponad dwie dekady. Gdy debiutował, ten segment dopiero raczkował. ...

Europa może uniknąć karnych ceł w USA

Stany Zjednoczone mogą nie być zmuszone do nałożenia w listopadzie ceł na importowane pojazdy, ...