Wojna robotów, bunt maszyn, Tesla zabiła robota – to tylko niektóre komentarze do wypadku, który miał miejsce podczas targów CES w Las Vegas. Tesla potrącająca robota to zdecydowanie nasze zdjęcie tygodnia.

Dwie perspektywiczne technologie, stały się bohaterami zdarzenia, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (05-06 stycznia 2019). Jadąca ulicą w trybie autonomicznym Tesla nie rozpoznała stojącego na poboczu drogi reklamowego robota rosyjskiej firmy Promobot i staranowała maszynę. Mierzący około 1 m wysokości android z nieznanych przyczyn „umknął” uwadze „inteligentnego” pojazdu.

Film szybko obiegł internet. Na trwającym 46 sekund wideo widać jadącą w trybie autonomicznym, czyli bez udziału kierowcy Teslę Model S, która potrąca stojącego na drodze robota i jak gdyby nigdy nic kontynuuje jazdę. Internauci, a później również dziennikarze wychwycili kilka szczegółów, które poddają w wątpliwość realność klipu. Wygląda na to, że rosyjski producent robotów chciał się w ten sposób zrobić wokół swojej marki nieco rozgłosu.

Probot V1.4

Spostrzegawczy internauci stwierdzili, że na nagraniu widać linę, która miała posłużyć do przewrócenia robota w momencie kiedy obok niego przejeżdżała Tesla. Poza tym Tesla obecnie nie oferuje trybu w pełnie autonomicznego dla swoich samochodów. Model S jest wyposażony w funkcję autopilota, ale jest ona przeznaczona na autostrady. Do dyskusji włączyli się również dziennikarze. Olivia Solon, dziennikarka technologiczna stacji NBC News wyznała, że twórcy robota przesłali film w informacji prasowej. Przypomniała również sytuacje z przeszłości, kiedy to Promobot udostępniła nagrania ze sfingowanych zdarzeń na drodze. Wszystko w ramach akcji promocyjnych po to żeby w mediach pojawiały się wzmianki o ich produktach. Dziennikarze technologicznego magazynu Wired zapytali policję w Las Vegas, czy zgłoszono potrącenie robota przez samochód. Okazuje się, że takiego zgłoszenia nie było.

ZOBACZ TAKŻE: Tesla wkracza do Polski. Będzie autoryzowany serwis

Wszystko więc wygląda na to, że wypadek autonomicznego samochodu, który potrącił autonomicznego robota, to wideo sfabrykowane pod potrzeby marketingu. Woja maszyn się nie zaczęła, ale na fake newsy w 2019 roku trzeba będzie uważać jeszcze bardziej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Limuzyna jakiej Francja dawno nie miała. Ceny nowego DS9

Polski importer DS Automobiles, marki wyodrębnionej z Citroena wycenił swój nowy model. Cena prawie ...

Akcje Tesli zyskały prawie 20 proc. w ciągu sesji

Akcje producenta samochodów elektrycznych Tesla wzrosły w poniedziałek aż o 19,9 proc. To był ...

Przemysł motoryzacyjny uniknął katastrofy

Umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, ratuje europejski przemysł motoryzacyjny. Podpisane tuż ...

Skoda ujawniła nazwę swojego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a

Pierwszy w pełni elektryczny SUV producenta, którego światowa premiera odbędzie się w tym roku, ...

Rekordowe zyski Grupy Volkswagena. Afera dieslowa już nie szkodzi

Grupa Volkswagena wypracowała w 2017 roku rekordowe wyniki. Zysk operacyjny wyniósł 17 mld euro, ...

Tesla uruchomiła pięćsetną stację ładowania w Europie

Tesla uruchomiła swoją pięćsetną stację szybkiego ładowania w Europie. Tesla zabudowała w Londynie swoją ...