Fundatorzy mogą zostać posądzeni o zamiar obejścia podatków

Opinia zabezpieczająca Szefa KAS powinna skłonić potencjalnych fundatorów do wnikliwego badania, czy czynności związane z założeniem fundacji rodzinnej nie zostaną uznane za unikanie opodatkowania.

Jak zarządzać ryzykiem biznesowym, by nie narazić się na odpowiedzialność karną?

Utworzenie nowej spółki wyłącznie po to, by uniknąć egzekucji może stanowić przestępstwo z art. 301 kodeksu karnego. Kto wówczas poniesie odpowiedzialność karną i jakie przesłanki muszą zostać spełnione? Czy dotyczy to także podziału lub przekształcenia przedsiębiorcy?

Czy przedsiębiorcy muszą się bać zwrotu wsparcia z tarcz?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ruszył z pozwami o zwrot subwencji covidowych wobec firm, które rzekomo niewłaściwie ustaliły status małego lub średniego przedsiębiorcy, choć postąpiły zgodnie z jego wytycznymi.

Ściganie zarządu za podatki firmy musi być rozważniejsze

Dla uniknięcia odpowiedzialności za długi spółki osoba obowiązana do zgłoszenia upadłości może wskazać na zdarzenia świadczące, że zaniechanie tego wniosku nie było zawinione.

Trzeba skończyć z automatyzmem w egzekwowaniu długów

Najnowsze orzecznictwo wskazuje, że instytucja odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania podatkowe jest wadliwie stosowana w praktyce KAS.

Patent jako pośredni koszt uzyskania przychodu

W razie niewprowadzenia patentu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, cena nabycia patentu może stanowić pośredni koszt uzyskania przychodów.

Rozrachunki z kontrahentami

Z umowami handlowymi kupna-sprzedaży wiążą się kary umowne oraz kompensaty wzajemnych rozrachunków. Ich rozliczenie wymaga stosownego ujęcia w księgach rachunkowych.

Połączenie sióstr bez emisji, ale ze skutkiem w CIT

Do niedawna wydawało się oczywiste, że w przypadku połączenia bezemisyjnego nie można określić przychodu spółki przejmującej. Ostatnie interpretacje wskazują jednak, że fiskus zmienił zdanie w tej sprawie.

Jak dokumentować podział zysków z prawa do wspólnego prawa ochronnego

Kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podziału korzyści i zysków związanych z posiadaniem prawa do wspólnego wynalazku od wielu lat są przedmiotem kontrowersji. Przedsiębiorcy stoją bowiem przed dylematem, czy podział takiego zysku należy dokumentować fakturą czy notą obciążeniową?

Przy zakupach online wystarczy nick sprzedawcy

Przedsiębiorca kupujący towary na internetowych aukcjach może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Nawet jak nie zna imienia i nazwiska sprzedawcy.

Trendy i perspektywy dla rynku biurowego

Wyzwaniem na wszystkich rynkach staje się zagospodarowanie powierzchni w starzejących się budynkach. Na rynkach regionalnych – także zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w budynkach młodszych niż dwa lata, która oczekuje na wchłonięcie przed odbiorców. Standardy umowne najmu komercyjnego ewoluują.

Ochrona dłużnika w restrukturyzacji

Prowadzenie postępowań egzekucyjnych wobec dłużnika w restrukturyzacji mogłoby doprowadzić np. do blokady rachunków bankowych przedsiębiorcy, a nawet licytacji składników jego majątku.

Nie wszystkie TFI będą podlegać pod rozporządzenie DORA

Obowiązek utworzenia zgodnych z unijnymi wymogami ram zarządzania ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństwa zależy od osiągnięcia określonych progów zarządzanych aktywów. Ale czujność powinny zachować również TFI „podprogowe”.

Prawo restrukturyzacyjne czekają kolejne zmiany

Przewiduje je projekt nowelizacji, którego założenia właśnie zaprezentował rząd.

Czym są kowenanty kredytowe i kto z nich korzysta

Nałożenie w umowie o finansowanie dłużne obowiązku spełnienia przez kredytobiorcę określonych wskaźników jest skutecznym sposobem na ograniczenie potencjalnych strat banków.

Jak FinOps wspiera zarządzanie kosztami chmury

Stałe dążenie do innowacji i większej elastyczności do tej pory napędzały rozwój chmury. Ta tendencja nie będzie jednak zrównoważona bez dojrzałego zarządzania i nieustannych prób optymalizacji kosztów.

Ceny transferowe w orzecznictwie sądów – przegląd 2023 roku

Na podstawie wydanych w ubiegłym roku wyroków ws. cen transferowych można wysnuć wiele interesujących wniosków oraz zweryfikować tendencje zarówno sądów, jak i organów podatkowych w zakresie podejścia do kluczowych ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Kontrahent w procesie restrukturyzacji – czy jest się czego obawiać

Nawiązanie i kontynuowanie relacji biznesowych z podmiotem będącym w trakcie restrukturyzacji jest bezpieczne, jeśli podczas takiej współpracy weźmie się pod uwagę kilka ważnych kwestii.