Obrona uczuć religijnych. Sejm ruszył ze zmianami w prawie karnym

Do dwóch lat więzienia dla sprawcy, który lży lub wyszydza kościół lub inny związek wyznaniowy, przewiduje obywatelski projekt nowelizacji kodeksu karnego. W czwartek wieczorem w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie. Głosowanie w piątek.

Publikacja: 26.04.2024 07:46

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w poniedziałek pozew siedmiu posłów Ruchu Palikota, którzy domagali

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w poniedziałek pozew siedmiu posłów Ruchu Palikota, którzy domagali się, aby sąd nakazał Sejmowi usunięcie krzyża z sali obrad.

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski

Po debacie w czwartek padł wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Solidarna Polska chce dyskusji nad propozycją.

— Żyjemy w czasach narastającej agresji wobec ludzi, którzy mają wolę i odwagę przyznawać się do swojej wiary, zwłaszcza publicznie — uważają posłowie SP.   

Projekt trafił do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji. Podpisało się pod nim 400 tys. obywateli. I właśnie to ma być argumentem za dalszymi pracami nad zmianami. Co proponują autorzy?

Czytaj więcej

Co dalej z karami za obrazę Kościoła

Nowelizacja kodeksu karnego w Sejmie: kara za zachowania przeciw wierze 

M.in. do dwóch lat więzienia dla sprawcy, który lży lub wyszydza kościół lub inny związek wyznaniowy. Obok wprowadzenia art. 27a kodeksu karnego (wyłączenie odpowiedzialności karnej dla osób korzystających z wolności słowa i wolności przekonań), art. 196 k.k. (obraza uczuć religijnych) zakłada zmianę art. 195, który ma usprawnić stosowanie przepisu karzącego za przeszkadzanie w publicznym wykonywaniu aktów religijnych kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej. Konieczna jest bowiem ochrona wolności wykonywania aktów religijnych.

Koniec z publicznymi i często bardzo wulgarnymi atakami na osoby wierzące i sprawujące kult religijny, profanowanie świątyń i przedmiotów kultu religijnego — uzasadniają autorzy projektu.

Projekt zakłada konieczność usunięcia „złośliwego” znamienia charakteru działania sprawcy.

Uzasadnienie zmiany kodeksu karnego dla zwiększenia ochrony 

W uzasadnieniu projektu autorzy przywołują opinię Instytutu Ordo Iuris. Ten powołując się na własną praktykę procesową podaje, że nawet w przypadkach ewidentnego przejawiania wrogości wobec osób wierzących i obiektywnego bezspornego naruszenia normy z art. 195 k.k., sprawy były umarzane bądź kwalifikowane jako wykroczenie z art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócenie porządku publicznego).  

— W świetle gwarancji wyznaczonych przez ustrojodawcę (art. 25 ust. 2 i art. 53 ust. 2 Konstytucji RP) publiczne sprawowanie aktów religijnych stanowi samoistny przedmiot ochrony, a motywacja i przekonania wewnętrzne sprawcy nie powinny mieć znaczenia dla samego bytu przestępstwa, lecz dla właściwego wymiaru kary — uważa Instytut.

Zbiórkę podpisów pod projektem zorganizował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „W obronie chrześcijan”.

Etap: pierwsze czytanie

Czytaj więcej

Sąd: autor wystawy "Wagina polska" obraził uczucia religijne

Po debacie w czwartek padł wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Solidarna Polska chce dyskusji nad propozycją.

— Żyjemy w czasach narastającej agresji wobec ludzi, którzy mają wolę i odwagę przyznawać się do swojej wiary, zwłaszcza publicznie — uważają posłowie SP.   

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego