Przychód z wynajmu można obniżyć o stratę. Teraz i w przyszłości

Po zmianie przepisów nie będzie już żadnych wątpliwości, że wynajmujący mieszkania, którzy są na obowiązkowym ryczałcie, mogą odliczyć stratę z poprzednich lat rozliczanych według skali.

Publikacja: 02.05.2024 12:10

Przychód z wynajmu można obniżyć o stratę. Teraz i w przyszłości

Foto: Adobe Stock

Przedstawiony przez rząd projekt ustawy o kasowym PIT ucieszy też zarabiających na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą). Jest w nim bowiem przepis potwierdzający, że mogą odliczać straty.

Polski Ład zmienił rozliczenie prywatnego wynajmu

Przypomnijmy, że Polski Ład diametralnie zmienił ich rozliczenia. Od 2023 r. nie mogą już płacić podatku według skali. Obowiązkowy jest ryczałt. To podatek liczony od przychodu. Bez możliwości rozliczania kosztów (w tym amortyzacji mieszkań i domów, która generalnie została zakazana). I bez kwoty wolnej od podatku.

Czy przychód z wynajmu można chociaż pomniejszyć o stratę z poprzednich lat rozliczanych według skali? Taka strata często wychodziła podatnikom, którzy wynajmowali używaną nieruchomość i stosowali wysoką stawkę amortyzacji. A także tym, którzy dużo zainwestowali, np. przeprowadzili gruntowny remont lokalu.

Czytaj więcej

Jak dokumentować kompleksową usługę najmu

Fiskus pozwala odliczać straty wynajmującym

W „Rzeczpospolitej” z 5 stycznia 2023 r. pisaliśmy, że jest taka możliwość. Art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie stanowi bowiem, że podatnik uzyskujący przychody z najmu może od nich odliczyć stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3-3b ustawy o PIT. Cytowaliśmy również stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej, która potwierdzała, że „strata poniesiona w poprzednich latach z tytułu najmu prywatnego opodatkowanego na zasadach ogólnych, może zostać odliczona od przychodów uzyskanych z tego źródła po zmianie formy opodatkowania na ryczałt”.

Z kolei w „Rzeczpospolitej” z 13 czerwca 2023 r. opisywaliśmy interpretację w sprawie właścicielki kamienicy. Pytała ona fiskusa, czy może od przychodu rozliczanego ryczałtem odliczyć stratę z 2022 r., która wyszła jej, gdy była jeszcze na skali. Skarbówka nie miała nic przeciwko. Potwierdziła, że ryczałtowiec ma prawo odpisać stratę, którą poniósł wtedy, gdy rozliczał się według skali (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT2-1.4011.166.2023.2.HJ).

Czytaj więcej

Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną

Ministerstwo Finansów chce doprecyzować przepisy

Choć więc wydawało się, że sprawa jest przesądzona, Ministerstwo Finansów postanowiło doprecyzować przepisy. Art. 9 ust. 5 ustawy o PIT mówiący o odliczaniu straty przez ryczałtowców odnosi się bowiem tylko do tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Nie wymienia uzyskujących przychody z wynajmu prywatnego. „Regulacja ta nie przystaje do brzmienia art. 11 ustawy o ryczałcie” – podkreśliło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu. Dlatego art. 9 ust. 5 ustawy o PIT trzeba uzupełnić o wynajmujących (a także o tych, którzy uzyskują przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych). Jest to zmiana doprecyzowująca i porządkowa – zapewnia resort finansów.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Projekt został skierowany do konsultacji.

Jak rozliczyć stratę? Są dwa warianty. Pierwszy pozwala odliczać ją przez pięć lat, w jednym roku nie więcej niż połowę. Można przyjąć dowolne proporcje, np. 40, 35 i 25 proc.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły

Drugi wariant daje możliwość pełnego odliczenia, z limitem do 5 mln zł.

Przedstawiony przez rząd projekt ustawy o kasowym PIT ucieszy też zarabiających na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą). Jest w nim bowiem przepis potwierdzający, że mogą odliczać straty.

Polski Ład zmienił rozliczenie prywatnego wynajmu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać