fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

W zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu we wtorek, 30 października ruszyła produkcja przekładni do samochodów hybrydowych IV generacji. To drugi zakład Toyoty o takim profilu poza Japonią.

Inwestycja w polskiej fabryce wyniosła 278 mln złotych, a łącznie z uruchomieniem produkcji nowych silników, co rozpocznie się wkrótce – 650 mln zł. To znaczy, że japoński koncern zainwestował już w Polsce ok 4,5 mld złotych. Najnowsze inwestycje stwarzają 600 dodatkowych miejsc pracy. TMMP będzie wówczas zatrudniać 2,5 tys. osób. Wiadomo już, że Toyota planuje kolejne inwestycje po roku 2020. W najbliższym czasie np. w fabryce w Wałbrzychu mają zostać zainstalowane kabiny do testowania silników elektrycznych.

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Na razie w połączonych fabrykach TMMP W Jelczu Jaśkowicach i Wałbrzychu trwa właśnie rekrutacja na nowe stanowiska. Średnia płaca, jak jest oferowana nowym pracownikom, to 4 tys. złotych brutto. Tyle też dzisiaj wynosi średnie wynagrodzenie dla pracujących na taśmie w TMMP.

CZYTAJ TAKŻE: Polska zagłębiem produkcji nowoczesnych silników

– To dla nas wielkie wyróżnienie i wyraz zaufania , że do Toyota Motor Manufacturing Poland trafiła technologia produkcji przekładni hybrydowych. Jesteśmy pierwszą fabryką poza Azją, która będzie wytwarzała takie komponenty. To pokazuje potencjał naszych pracowników oraz konkurencyjność całej organizacji – cieszył się prezes TMMP, Eiji Takeichi. – Polacy dwa lata temu szukali niedaleko naszego zakładu „złotego pociągu”. Z całą odpowiedzialnością mogę dziś powiedzieć, że ten pociąg właśnie dojechał do naszej fabryki w Wałbrzychu — żartował. Przekładnie z Wałbrzycha będą montowane w najnowszych modelach Corolli Hybrid i C-HR Hybrid.

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwsze auto hybrydowe Toyota wyprodukowała w 2000 roku. Dzisiaj praktycznie co drugi samochód wyjeżdżający z salonów Toyoty to pojazd hybrydowy. Koncern sprzedał już ponad 2 mln aut z takim napędem, a dwumilionowe znalazło nabywcę w Polsce. -Technologia hybrydowa, to nas główny wyróżnik. To jest również element naszej globalnej strategii elektromobilności, która zakłada, że do 2030 roku osiągniemy na świecie 5,5 mln zelektryfikowanych samochodów, w tym milion aut bezemisyjnych. To właśnie stały wzrost sprzedaży hybryd w Europie pozwala nam zwiększyć lokalną produkcję komponentów do napędów hybrydowych – tłumaczył Johan van Zyl, prezes i dyrektor generalny Toyota Motor Europe. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Rzymski i Politechnikę Krakowską auta Toyoty w ruchu miejskim pokonują połowę drogi na silnikach elektrycznych, co zmniejsza emisję spalin również o połowę. W Polsce rokrocznie sprzedaje się ok 20 tys. hybryd.

Fabryka silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach
fot. Toyota

Rocznie w zakładzie powstaje w tej chwili 371 tys. silników i 720 tys. skrzyń biegów do aut z napędem konwencjonalnym. Nowa linia hybrydowa będzie w stanie wyprodukować 180 tys. przekładni w ciągu roku. Zakład w Jelczu-Jaśkowicach produkuje silniki benzynowe o pojemności 1,5 l oraz silniki diesla o pojemności 1,4 i 2,2 l i jest w stanie wytworzyć rocznie 180 tys. jednostek napędowych. Po nowej inwestycji moce produkcyjne wzrosną do 309 tys. silników 2,0 i 1,5 l. Zaprojektowanych w technologii TNGA silniki diesla produkowane są na eksport poza Unię Europejską.

Obydwie fabryki TMMP eksportują swoją produkcję do fabryk Toyoty w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji,Turcji, Rosji oraz Republiki Południowej Afryki i Japonii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen rozważa sprzedaż Lamborghini

Volkswagen rozważa sprzedaż Lamborghini. Tak przynajmniej twierdzą źródła z wysokiego szczebla szefostwa grupy VW. ...

Jeep Wrangler Rubicon: Gdzie oczy poniosą

Nowy Wrangler – choć zyskał nieco ogłady, dzięki której łatwiej mu odnaleźć się w ...

Kolejny odcinek A1 oddany kierowcom

Budowa brakującego odcinka autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową przebiega szybciej niż planowano. W ...

Seat Tarraco: Trzeci, największy

Nowy SUV Seata będzie największym modelem w ofercie hiszpańskiego producenta. Oto Seat Tarraco. Tarraco ...

Porsche oferuje krótkoterminową subskrypcję samochodu

Porsche wprowadza nowy model subskrypcji. Od teraz klienci mogą wypożyczać młode używane samochody oraz ...

Polskie rowery podbijają Europę

Irlandia, Szwajcaria, Niemcy, Holandia czy Słowacja. W Europie polskie rowery cieszą się coraz większym ...