Samochody miejskie najbardziej cenimy za niskie spalanie, łatwość prowadzenia i manewrowania, a także za stylistykę. W mieście liczy się również krótkie przyspieszanie od 0 do 50 km/h, bo właśnie ono pozwala na szybsze włączanie się do ruchu i sprawną jazdę. Taką właśnie cechę posiadają auta z napędem hybrydowym. A zatem – idealny samochód miejski, to taki, który wyposażono w napęd spalinowo-elektryczny. Nowoczesna stylistyka, oszczędne silniki – w tym również napęd hybrydowy oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa, zebrane w pakiecie Toyota Safety Sense – to tylko niektóre z zalet Toyoty Yaris.

Do niedawna auta miejskie były znacznie prostsze konstrukcyjnie od samochodów wyższych klas. Dziś małe miejskie samochody mogą kryć w sobie najnowocześniejsze technologie. Jakie jest najlepsze auto miejskie? Jakie auto miejskie najlepiej kupić? Z punktu widzenia osiągów i ekonomii, odpowiedzią jest samochód z napędem hybrydowym.

Po mieście z Toyotą Yaris

Co możemy powiedzieć na temat danych technicznych nowej Toyoty Yaris? Ten model wyposażono w napęd hybrydowy. Pod maską Yarisa Hybrid zamontowano zespół o mocy 100 KM, składający się z jednostki benzynowej o pojemności 1.5 l oraz silnika elektrycznego. Źródłem napędu Toyoty Yaris może być także wolnossący benzynowy silnik 1.0 VVT-i o mocy 72 KM lub jednostka 1.5 Dual VVT-i o mocy 111 KM.

Bagażnik nowej Toyoty Yaris ma pojemność 286 l, a po złożeniu tylnej kanapy 1119 l. Przestronne wnętrze udało się połączyć z niewielkimi wymiarami zewnętrznymi – długością 3945 mm, szerokością 1695 mm oraz wysokością 1510 mm. Cena Toyoty Yaris zgodnie z cennikiem wyprzedaży rocznika 2019 to 41 000 zł za wersję 5-drzwiową z litrowym silnikiem w odmianie wyposażenia Life. Najtańsza wersja z silnikiem 1.5 kosztuje 47 500 zł, a za najtańszą odmianę hybrydową zapłacimy obecnie promocyjną kwotę 65 400 zł.

Wygoda poruszania się

Małe auta miejskie cenimy przede wszystkim za łatwość poruszania się w ciasnych ulicach i sprawne parkowanie. Toyota Yaris nie jest tutaj wyjątkiem. Jej zwarte wymiary zdecydowanie ułatwiają jazdę po mieście. A w parkowaniu kierowcę mogą wspierać przednie i tylne czujniki parkowania oraz kamera cofania.

Jako auto miejskie Toyota Yaris sprawdza się również dzięki automatycznym skrzyniom biegów. Automat można połączyć z 1,5-litrowym benzyniakiem, a w odmianie hybrydowej Yarisa jest oferowany w standardzie. Jazdę na mniejszych i większych dystansach dodatkowo umila system multimedialny z Android Auto i Apple CarPlay, który również może być częścią wyposażenia tego miejskiego auta.

Bezpieczeństwo

Systemy bezpieczeństwa w samochodach mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w małych miejskich modelach. W przypadku Toyoty Yaris już w podstawowej wersji wyposażenia Life mieści się pakiet bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, składający się z układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), układu ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) i automatycznych świateł drogowych (AHB). Takie wsparcie sprawia, że Yaris to bezpieczny samochód miejski.

Układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) wchodzi w skład wersji Premium i wyższych. Ponadto wersja Life zawiera m.in. system wspomagający pokonywanie podjazdów, 7 poduszek powietrznych – w tym kurtyny powietrzne i kolanowa poduszka kierowcy, czujnik deszczu, elektryczne przednie szyby i lusterka oraz wielofunkcyjną kierownicę.

Napęd hybrydowy

Samochody hybrydowe Toyoty zyskały zwolenników na całym świecie, a dziś wpisują się w trend redukcji emisji szkodliwych substancji, zwłaszcza dwutlenku węgla. Toyota Yaris Hybrid jest bardzo chętnie wybieraną wersją silnikową małego samochodu do miasta. Samochody hybrydowe Toyoty w Polsce i na świecie mają już ugruntowaną pozycję. A Toyota Yaris jest najczęstszą odpowiedzią na pytanie: jaki samochód hybrydowy wybrać do jazdy w mieście? Zresztą Yaris jako pierwszy wprowadził spalinowo-elektryczny napęd do segmentu B.

To właśnie w miejskim ruchu, który wymusza częste hamowanie i przyspieszanie swoje możliwości pokazuje połączenie napędu spalinowego i elektrycznego. Spalinowy motor napędza koła, a także sprawia, że zamontowana w samochodzie bateria trakcyjna nie wymaga zewnętrznego ładowania – jest zasilana energią odzyskaną w czasie hamowania, a także nadwyżkami wytwarzanymi przez silnik benzynowy. Z konwencjonalnym silnikiem współpracuje silnik elektryczny, który może działać również samemu, umożliwiając jazdę w trybie czysto elektrycznym.

Ponadto bezstopniowa przekładnia E-CVT nie angażuje kierowcy w zmianę biegów, więc może on się skupić na drodze. Co więcej hybrydowy samochód nie jest wyposażony w alternator, rozrusznik czy dwumasowe koło zamachowe. To oznacza niższe wydatki w serwisie i mniejsze ryzyko awarii.

Oszczędność

Oszczędne auto miejskie to zdecydowanie auto hybrydowe. Toyota Yaris dodatkowo zyskuje dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Ich efektem jest oszczędny samochód, mający bardzo niskie spalanie. W przypadku hybrydowego Yarisa 2019 – średnio od 4,7 l/100 km. To wynik zdecydowanie godny ekonomicznego auta miejskiego.

Atuty układu hybrydowego i bogate standardowe wyposażenie, dodatkowo połączone z atrakcyjną ceną takiego zestawu powodują, że wersja hybrydowa odpowiada za około połowę sprzedaży Yarisa. A w ogólnym ujęciu miejski model jest najpopularniejszym samochodem Toyoty na naszym kontynencie.

Stylistyka

Dobry samochód do miasta to również taki, którego stylistyka pozwoli wyróżnić się w miejskiej dżungli. Toyota Yaris, której wygląd opracowało studio ED2 pod Niceą, sprosta również takim wymaganiom. Jedną z cech charakterystycznych auta są światłowody, które w wyższych wersjach wyposażenia zastosowano w światłach LED do jazdy dziennej. Tworzą nietypowe rozgałęzione obramowania, które zbiegają się w jedną linię, przedłużoną chromowanym zdobieniem za reflektorami i nadają temu miejskiemu autu interesujący, nowoczesny wygląd.

Toyota Yaris zwraca również uwagę dynamiczną sylwetką, którą dodatkowo mogą podkreślać takie elementy jak tylny spojler czy dolne nakładki na drzwi. Ponadto miejskie auto jest dostępne z kilkoma nowoczesnymi wzorami felg oraz w wielu wariantach kolorystycznych. Bardzo oryginalnie prezentuje się odmiana Selection, w której z lakierem nadwozia kontrastuje czarny dach. A dla fanów sportowego charakteru stworzono odmianę GR Sport z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi z linii GR oraz 17-calowymi felgami.

Więcej o nowej Toyocie Yaris można znaleźć na stronie: https://www.toyota.pl/new-cars/yaris/

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Nowe BMW serii 5: Więcej hybryd plug-in, poprawiona elektronika

BMW serii 5 wchodzi w drugą połowę swojego życia modelowego. "Piątka" otrzymała gruntowny face ...

Czego to nie wymyślą. BMW pokazało namiot na kółkach

BMW we współpracy z firmą The North Face stworzyło koncept przyczepy kempingowej, której odpowiednika ...

Masowa utrata praw jazdy już od 1 lipca?

Już niedługo kierowców czekają wielkie zmiany. Piesi będą mieć bezwzględne pierwszeństwo i to jeszcze ...

Produkcja i sprzedaż aut drastycznie się kurczą

O przeszło 28 proc. zmalała w trzech kwartałach 2020 r. liczba rejestracji nowych samochodów ...

Więcej dróg pod napięciem

Właściciele samochodów elektrycznych mają szanse na dłuższe podróże. Kolejne punkty ładowania oddaje do użytku ...

Nadjeżdżają tańsze e-auta

Samochody elektryczne wreszcie staną się bardziej dostępne dla konsumentów. Już tylko podpis prezydenta i ...