Z OTOMOTO Pay zakup auta jest łatwy i bezpieczny

W OTOMOTO od lat wspieramy ideę transparentności ogłoszeń i demokratyzacji wiedzy o samochodzie – mówi Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO.

Publikacja: 13.12.2022 21:00

Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO.

Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO.

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z OTOMOTO

Żyjemy w czasach niepewnych, zniechęcających do większych inwestycji. Czy nowe narzędzie finansowe – OTOMOTO Pay – ma zapewnić klientom poczucie stabilnego finansowania i bezpieczeństwa przy zakupie samochodu?

Z OTOMOTO Pay zapewniamy klientowi szeroki wybór opcji finansowania spośród 18 instytucji. Dostępne na rynku opcje finansowania w wymiarze okresu kredytowania, ceny kredytu często zależą od np. wieku auta, wieku kredytobiorcy, źródła dochodów. Pomagamy odnaleźć się w gąszczu opcji tak, żeby znaleźć dla klienta jak najbardziej korzystne finansowanie. Obecnie wielu klientów obawia się zmienności rat – w tym przypadku możemy zaoferować kredyt ze stałą ratą, niezależną od wysokości WIBOR-u.

Dodatkowo należy pamiętać, że sam wybór auta jest obarczony pewnym ryzykiem. Ponad 50 proc. klientów doświadczyło wykrycia wad ukrytych po zakupie samochodu. W imieniu klienta sprawdzamy raporty szkodowości wskazanego auta, dzięki czemu pomagamy uniknąć przyszłych niespodzianek. Możemy też zaproponować gwarancję na auto, w ramach której zostaną pokryte koszty nieprzewidzianych napraw. W większości przypadków zakup auta to nie koniec wydatków, trzeba wykupić także ubezpieczenie OC lub OC/AC. W tym zakresie też możemy pomóc i co ważne – rozłożyć płatność za ubezpieczenie na raty.

Na czym polega ta nowatorska forma kredytowa z zakresu finansowania online, którą proponuje OTOMOTO?

OTOMOTO Pay to zintegrowane z platformą OTOMOTO narzędzie, które minimalizuje formalności z punktu widzenia klienta. Pozwala mu sprawdzić zdolność kredytową w sposób, który nie wpływa na wartość scoringu w Biurze Informacji Kredytowej, co mogłoby wpływać na późniejszą ocenę zdolności kredytowej przez instytucję finansową. Na podstawie tej informacji system wybiera najlepiej dopasowane oferty finansowania, korzystając z możliwości instytucji współpracujących. Na końcu to klient decyduje o złożeniu wniosku o finansowanie w konkretnym, wybranym na podstawie rekomendacji banku i w ciągu kilkunastu minut może spodziewać się pieniędzy na swoim koncie.

To pierwsze tego rodzaju rozbudowane narzędzie zintegrowane z platformą motoryzacyjną w państwach Unii Europejskiej, na świecie zaś działa na platformach motoryzacyjnych zaledwie kilka podobnych rozwiązań. Gwarantuje to znaczącą przewagę OTOMOTO na tym polu, zwłaszcza że finansowanie za pomocą OTOMOTO Pay będzie można wykorzystać nie tylko przy kupnie samochodów, ale także motocykli czy dostępnych na platformie maszyn rolniczych i ciężkich.

Jakie korzyści dla klienta płyną z opcji OTOMOTO Pay, zarówno pod względem finansowania, jak i obsługi całej operacji zakupu samochodu?

Z OTOMOTO Pay już teraz współpracuje większość podmiotów udzielających klientom finansowań. W ofercie mamy już 18 banków i instytucji finansowych, m.in. PKO Leasing, BNP Paribas, Alior Bank, Alior Leasing, Santander Consumer Financial Solutions, Santander Consumer Multirent, Raiffeisen, Cofidis, Inbank, Arval i Brutto.pl, a część współpracujących podmiotów przygotowała już zindywidualizowane rozwiązania. Korzystanie z tego narzędzia daje więc bardzo szerokie rozeznanie w rynku i możliwość wyboru najlepszej opcji. Nie ma przy tym ryzyka, że po wypełnieniu formularza rozdzwonią się telefony z banków – z klientem składamy wniosek tylko do jednej, wybranej instytucji, a wszystkie formalności przebiegają błyskawicznie.

Dodatkowo sprawdzamy historię samochodu, możemy też pomóc z określeniem rynkowej ceny danego auta, co pomaga klientom w negocjacjach cenowych ze sprzedawcami.

Jednocześnie z OTOMOTO Pay powstało narzędzie typu car-fintech – Scan & Buy. Narzędzie, z którego można skorzystać za pomocą smartfona, na podstawie skanu tablic rejestracyjnych pojazdu lub kodu z dowodu rejestracyjngo pozwali określić maksymalną cenę rynkową za dane auto, a jednocześnie podpowie najkorzystniejsze formy finansowania. Po wybraniu konkretnej oferty klient będzie mógł dopełnić wszystkich formalności również za pomocą smartfona i uzyskać środki na wybrane auto w ciągu kilkunastu minut.

Zakup to nie tylko transakcja sfinansowania konkretnego auta, ale także jego wybór, zyskanie opinii eksperta motoryzacyjnego, ocena stanu pojazdu i niezawodne ubezpieczenie. Czy nowy instrument jest odpowiedzią także na te wyzwania?

W OTOMOTO od lat wspieramy ideę transparentności ogłoszeń i demokratyzacji wiedzy o samochodzie. Wprowadziliśmy obowiązkowy numer VIN, zachęcamy też sprzedających, by publikując ogłoszenie, automatycznie weryfikowali dane o samochodzie z CEPiK, podnosząc tym samym wiarygodność w oczach kupujących. W ramach korzystania z OTOMOTO Pay klienci mogą za darmo wygenerować trzy raporty stanu technicznego rozważanych samochodów i na tej podstawie dokonać decyzji o zakupie. W ramach dostępnych opcji możliwe jest również wpięcie do raty ubezpieczenia auta i rocznej gwarancji na nieprzewidziane naprawy.

Zakup jakich pojazdów będzie można sfinansować dzięki OTOMOTO Pay? Czy tylko tych, które znajdują się już w ofercie firmy?

Finansowanie z OTOMOTO Pay domyślnie jest spięte z OTOMOTO, ale może ono objąć także samochody, które nie zostały wystawione na platformie. Zdarza się, że zdecydowany na zakup klient spotyka się z dilerem, którego ogłoszenie znalazł w internecie, a na miejscu decyduje się na wybór innego samochodu, dla którego sprzedawca także szuka właściciela. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by objąć finansowaniem inny samochód. Właśnie dla takich przypadków powstało wspomniane wcześniej narzędzie Scan & Buy, za pomocą którego klient może uzyskać szybko niezbędne finansowanie i informacje o maksymalnej cenie pojazdu. W ten sposób OTOMOTO łączy świat sprzedaży online ze sprzedażą stacjonarną.

W ramach OTOMOTO Pay oferujemy również możliwość skorzystania z finansowania przeznaczonego na cele niekoniecznie związane z samym pojazdem, jeśli użytkownik potrzebuje dodatkowych środków.

Na jaką pomoc ze strony OTOMOTO Pay można liczyć podczas podejmowania decyzji o zakupie? Czy także dotyczącą formy użytkowania – leasingu, wynajmu, kredytu?

Oczywiście. W zależności od potrzeb i oczekiwań klienta rodzaj finansowania dostosowywany jest do jego potrzeb, a oferta wybierana spośród wszystkich możliwości oferowanych przez zintegrowane z narzędziem banki i instytucje.

Oferty, które otrzyma klient indywidualny z dwójką dzieci na utrzymaniu na zakup ośmioletniego auta, będą zupełnie inne, niż dla przedsiębiorcy szukającego dwuletniego samochodu dostawczego. Będą się one różnić formą finansowania (kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy w pierwszym przypadku i leasing lub kredyt firmowy w drugim), okresem (starsze auta często mają krótszy okres finansowania w kredycie samochodowym, dlatego też warto rozważyć klasyczny kredyt gotówkowy) czy też ceną (im starsze auto, tym z reguły niższa cena).

Co będzie się składać na ratę kredytu w tej aplikacji? Czy możliwe jest włączenie do niej np. obowiązkowych przeglądów?

Rata kredytu może pokrywać koszt zakupu auta, ale również ubezpieczenia OC/AC, ubezpieczenia od kosztów nieprzewidzianych napraw, przeglądów, opon i innych wydatków. Już niebawem zaoferujemy klientom OTOMOTO Pay możliwość wykupienia pakietów serwisowych, pakietów wymiany opon czy też samych opon.

Od czego będą zależały warunki udzielanego kredytu?

W pierwszej kolejności znaczenie ma wartość samochodu, wysokość możliwego wkładu własnego i wybrana opcja finansowania – kredyt, leasing lub wynajem. Naturalnie, tak jak w przypadku każdego produktu, warunki kredytu uzależnione są od indywidualnej sytuacji ekonomicznej klienta: jego przychodów, historii kredytowej, innych zobowiązań, które na nim ciążą czy jego sytuacji rodzinnej. Ze względu na bezpieczeństwo klienta instytucje przed udzieleniem finansowania weryfikują możliwości spłaty zobowiązania, by najlepiej dopasować warunki do możliwości kredytobiorcy. Charakter narzędzia pozwala jednak na błyskawiczną weryfikację możliwości kredytowych.

Ile potrwa cała procedura?

Od momentu wypełnienia formularza z danymi osoby, która chciałaby uzyskać finansowanie, do chwili uzyskania rekomendacji na podstawie weryfikacji zdolności kredytowej upłynie dosłownie kilkadziesiąt sekund. Dalej klient może zdecydować o złożeniu wniosku w wybranym banku lub instytucji i nawet w ciągu kilkunastu minut może spodziewać się środków na swoim koncie.

Jakie gwarancje bezpieczeństwa finansowego transakcji zyska klient?

Przede wszystkim bez większego wysiłku porówna on spektrum ofert finansowych, dzięki czemu będzie miał szansę wybrać najkorzystniejszą cenowo. Co więcej, możemy zabezpieczyć go przed zmiennością stóp procentowych, oferując kredyt ze stałą ratą. Dodatkowo w przypadku jakichkolwiek problemów z podmiotem udzielającym finansowania może liczyć na nasze wsparcie w całym okresie trwania kredytu.

Jakie zalety z punktu widzenia rozwijania działalności biznesowej uzyska OTOMOTO po wprowadzeniu nowego instrumentu?

Narzędzie rozszerza atrakcyjność ofert, które dilerzy publikują w OTOMOTO – błyskawiczna, ale bezpieczna decyzja kredytowa wspiera klientów w utrzymaniu decyzji o zakupie. Dziś, gdy obecność sprzedawców online jest kluczowa, bo proces poszukiwania samochodu zaczyna się właśnie w sieci, pewne narzędzie pozwalające na pozyskanie finansowania znacznie rozszerza też grono potencjalnych zainteresowanych pojazdami wystawianymi w OTOMOTO o tych, którzy dotychczas rozważali możliwość zakupu samochodu używanego wyłącznie za gotówkę.

Co więcej, narzędzie to znacząco wzbogaci ofertę mniejszych sprzedawców, którzy we własnym zakresie nie mieliby możliwości zaoferowania korzystnego finansowania przy zakupie samochodów z ich oferty. Tym samym może stanowić sposób na przyspieszenie przebiegu całej transakcji sprzedaży.

Możliwość wyboru spośród wielu opcji finansowania będzie atrakcyjna dla kupujących, którzy są zainteresowani ofertą także większych dilerów wystawiających swoje samochody na platformie OTOMOTO.

Wracając do początku rozmowy i niepewnych czasów: czy OTOMOTO Pay, pierwsza odpowiedź w branży motoryzacyjnej na spadek optymizmu kupujących, sprawi, że łatwość zakupu, dobre warunki kredytowe i gwarancje jakości auta ośmielą klientów do zakupów? Ułatwią decyzję? Decyzja o zakupie samochodu zawsze pozostanie po stronie klienta. W OTOMOTO zależy nam, by klienci podejmowali tę decyzję świadomie, dysponując szeroką wiedzą zarówno o samochodzie, jak i warunkach, na jakich mogą skorzystać z opcji finansowania. Zdajemy sobie sprawę, że obawa przed ukrytymi kosztami i szum informacyjny, który tworzy się wokół propozycji finansowania i kredytów, mogą wpłynąć na rezygnację z zakupu w ogóle i poczucie zawodu na koniec.

OTOMOTO Pay maksymalnie uprości procedurę uzyskiwania kredytu od wiarygodnych i sprawdzonych banków i instytucji oraz da pewność, że zaproponowane warunki kredytu czy leasingu będą w obecnie sytuacji najkorzystniejsze dla klienta. Skrócenie formalności i bezpośredni kontakt z tylko wybranym bankiem lub instytucją mają pomóc w racjonalnym podjęciu decyzji.

Do 31 marca 2023 r. narzędzie OTOMOTO Pay będzie dostępne losowo przy 50 proc. ogłoszeń w OTOMOTO. Do tego momentu finansowanie będzie dostępne dla wszystkich za pośrednictwem strony otomotopay.pl. Po okresie przejściowym, od kwietnia 2023 roku, także z poziomu platformy OTOMOTO, z OTOMOTO Pay będą mogli skorzystać wszyscy kupujący.

Materiał powstał we współpracy z OTOMOTO

Materiał powstał we współpracy z OTOMOTO

Żyjemy w czasach niepewnych, zniechęcających do większych inwestycji. Czy nowe narzędzie finansowe – OTOMOTO Pay – ma zapewnić klientom poczucie stabilnego finansowania i bezpieczeństwa przy zakupie samochodu?

Pozostało 98% artykułu
Usługi Finansowe
Zakup samochodu poleasingowego
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Usługi Finansowe
Stała opłata za auto na kilka lat w przód? W Volkswagenie to możliwe
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych