Odpowiadamy i zarazem podpowiadamy, jak zaoszczędzić.

Drogie OC? Wrocław na czele

Spójrzmy na dane opublikowane przez Rankomat dotyczące I półrocza 2021 roku. Mediana cen OC z tego okresu nie pozostawia wątpliwości, którzy kierowcy mają najwięcej powodów do narzekań na koszty. Wśród miast wojewódzkich:

·       najmniej, bo średnio 558 zł płacą właściciele samochodów z Opola,

·       najwięcej – średnio 821 zł – wydają kierowcy z Wrocławia.

Stolica województwa dolnośląskiego przewodzi stawce miast wojewódzkich z najdroższym OC, wyprzedzając m.in. Gdańsk (792 zł), Warszawę (758 zł), Szczecin (743 zł) czy Bydgoszcz (719 zł). Te informacje są o tyle istotne, że każdy właściciel pojazdu w Polsce musi płacić OC. Więcej informacji na temat cen obowiązkowego ubezpieczenie nad Wisłą znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/.

Dlaczego we Wrocławiu OC jest tak drogie

To ciekawe, że choć Opole i Wrocław znajdują się w sąsiadujących województwach, różnice w medianie OC są aż tak odczuwalne. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników, ustalając wysokość polisy dla każdego z klientów. Znaczenie ma mnóstwo czynników, na czele z:

·       wiekiem pojazdu i kierowcy,

·       doświadczeniem za kierownicą,

·       miejscem zamieszkania.

Dlaczego miejsce zamieszkania jest w ogóle istotne dla ubezpieczyciela? To proste. Otóż w dużych miastach statystycznie łatwiej o kolizję lub wypadek. A skoro istnieje wyższe prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, większe jest ryzyko, że trzeba będzie pokryć szkodę spowodowaną przez Ciebie, co odbija się na droższym OC. Gdy mieszkasz w małej miejscowości, gdzie panuje nieznaczny ruch samochodowy (w porównaniu do aglomeracji jak Trójmiasto, Warszawa czy właśnie Wrocław), możesz liczyć na atrakcyjniejszą, niższą stawkę za obowiązkowe OC.

Ubezpieczyciele mają wgląd do statystyk prowadzonych przez policję, dlatego algorytm co jakiś czas zmienia wyniki. Średnio najdroższy jest w 2021 roku Wrocław, ale w poprzednich latach na pierwszym miejscu w tym zestawieniu była m.in. Bydgoszcz.

Jak płacić mniej za OC we Wrocławiu

Zakładamy, że nikt nie wyprowadza się z Wrocławia tylko po to, żeby płacić mniej za OC. Nie zmienia to faktu, że kierowcy ze stolicy Dolnego Śląska z pewnością szukają oszczędności, zwłaszcza że obowiązkowa polisa zawsze działa w identycznym zakresie. Jak je uzyskać?

Pierwszym krokiem ku zmianie oferty na lepszą jest porównanie propozycji ubezpieczycieli. Zrobisz to z pomocą agenta pracującego w multiagencji lub samodzielnie, na takich stronach jak https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. Wystarczy, że podasz dane o sobie i aucie. Poza miejscem zamieszkania istotnymi informacjami będą te na temat Twojego wieku czy samego pojazdu (marka, rok produkcji, pojemność silnika itd.). Po porównaniu ofert wystarczy wybrać tę najtańszą. Oszczędności wynikające z porównania sięgają dziesiątek, a nawet setek złotych w skali roku, co jest odczuwalną różnicą.

Rozsądna i opłacalna jest też bezpieczna jazda. Za każdy rok bez spowodowania szkód ubezpieczyciele przyznają specjalne zniżki. Po kilku latach osiąga się próg nawet 60% oszczędności z samych zniżek za bezszkodową jazdę. Poza wszystkim warto też jeździć bezpiecznie, aby poprawiać nie narażać się na wypadek i nie tylko koszty, ale też obrażenia fizyczne.

Materiał Promocyjny