Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na budowę drogi ekspresowej S1 pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej. Wykonanie odcinka o długości 12-kilomtrów będzie kosztowało ponad pół miliarda złotych, a zakończenie prac przewidywane jest na rok 2023.

Podpisana 19 czerwca 2020 roku, umowa z konsorcjum firm Miirbud (lider) i Kobylarnia (partner) stanowi kolejny kontrakt zawarty w ostatnim czasie na budowę drogi S1. Wcześniej 14 maja 2020 roku, podpisane zostało porozumienie na realizację odcinka od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic oraz 10 lipca 2020 r.  na obwodnicę Oświęcimia w ciągu drogi krajowej nr 44 (umowa z wykonawcą obwodnicy Oświęcimia została podpisana) – podała GDDKiA.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne drogi w Europie, ale nie w Polsce

Najnowsza umowa ze wspomnianym konsorcjum Miirbud i Kobylarnia, dotyczy 12-kilometrowego odcinka pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej. Nie obyło się jednak bez problemów, gdyż przetarg poddano kontroli. 24 lipca 2020 r. GDDKiA otrzymała jednak informację, że kontrola uprzednia postępowania przetargowego, przeprowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, nie wykazała uchybień i zakończyła się pozytywnym wynikiem.

Wybrany wykonawca zbuduje m.in. dwukierunkową i dwujezdniową drogę ekspresową z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym) oraz dwa węzły drogowe (Stara Wieś i Suchy Potok). Wartość robót na tym odcinku oszacowano na 586,7 mln zł, a czas realizacji to 33 miesiące od dnia podpisania umowy. Przewidywany termin zakończenia prac budowanych i oddania drogi do użytku wyznaczono na 2023 rok.

Cała droga ekspresowa S1 ma mieć długość 135 km i stanowić połączenie od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach oraz autostrady A1. Budowany odcinek Kosztowy – Bielsko-Biała został podzielony na 4 etapy:
– etap I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) – węzeł Oświęcim (bez węzła) – 12,9 km,
– etap II: węzeł Oświęcim (z węzłem) – Dankowice – 15,2 km,
– etap III: Dankowice – węzeł Suchy Potok w Bielsku-Białej (z węzłem) – 12,0 km,
– etap IV: obwodnica Oświęcimia – 9,0 km.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy znów chcą nam budować drogi

S1 to ważna droga ekspresowa o znaczeniu europejskim. Znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączące kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Jej przedłużeniem jest droga ekspresowa D3 po słowackiej stronie w relacji Żylina – Skalite.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jeden ślad coraz krótszy

Niespełna 4,3 tys. nowych jednośladów zarejestrowano w Polsce w maju 2018 r. To o ...

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Fenomen 2019 roku

W 2019 roku wśród premier motoryzacyjnych pojawiły się te gorsze i lepsze. Jednak jedna ...

Cała prawda o kierowcach BMW

Młody człowiek w samochodzie z dużym przebiegiem, który jeździ brawurowo i powoduje dużo wypadków. ...

15 minut jazdy za 1 grosz. Warszawa dołącza do Stuttgartu i Madrytu

W środę w stolicy ruszy największa w naszym kraju sieć elektrycznego carsharingu. Na ulice ...

Jakim autem będzie jeździł w nowym filmie James Bond?

Czym będzie jeździł James Bond? To pytanie zadają sobie fani przy każdym nowym filmie ...

Kolejne kłopoty Nissana. Japończycy muszą oszczędzać

Nissan planuje kolejną restrukturyzację. Jej celem jest obniżenie kosztów po spadku sprzedaży. Japończycy chcą ...