Osoby poszukujące samochodu używanego mają powody do zadowolenia. W życie weszły zmiany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dzięki nim w systemie będzie więcej informacji dotyczących historii używanego auta.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, otrzymał nowe funkcje. Teraz w ramach usługi „Historia Pojazdu” oraz „Mój Pojazd” będzie można dodatkowo dowiedzieć się takich informacji jak:
– kiedy został wykonany odczyt drogomierza wraz ze stanem oraz przyczyną,
– data wymiany drogomierza,
– informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego,
– data wygaśnięcia polisy OC,
– data zgłoszenia o kradzieży oraz data odnalezienia pojazdu,
– data dodatkowego badania technicznego,
– informacja o szkodach istotnych.

Wprowadzone funkcje do CEPiK 2.0 niosą ze sobą wiele korzyści. Wśród nich można wymienić choćby utrudnienie fałszowania rzeczywistego przebiegu. Będzie to efekt informacji takich jak m.in. daty wymiany drogomierza oraz jego odczyt i przyczyny, dlaczego to nastąpiło. To spowoduje, że w systemie będzie ślad związany z ewentualnymi modyfikacjami. Nowością jest też fakt, że poza obowiązkowym spisaniem przebiegu przy badaniu technicznym pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów, teraz będzie on również odnotowywany np. przy kontroli drogowej. To pozwoli na dokładniejsze określenie jak był dany samochód eksploatowany.

CZYTAJ TAKŻE: Najczęściej kupowane auta używane w 2019 roku

Kolejnym udogodnieniem jest pojawienie się w CEPiK informacji o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz czy pojazd został ponownie poddany badaniu technicznemu. Co ważne nie będzie to „sucha” informacja. W tym przypadku zostanie też wskazany powód takich działań. Jeżeli auto miała dużą szkodę, to taka wzmianka również zostanie wgrana do systemu. Tym samym osoby zastanawiające się nad zakupem używanego pojazdu będą mogli w łatwiejszy sposób określić jego historię, zarówno pod względem stanu technicznego, jak też kolizji czy dodatkowych badań technicznych. Z pewnością dla wielu są to dobre zmiany. W końcu dzięki temu jest szansa, że ukróci się proceder związany m.in. z kręceniem liczników czy zlepianiu samochodu z dwóch i sprzedawaniu go jako bezwypadkowy.

Nowością jest też informacja dotycząca wygaśnięcia polisy OC. Tym samym w prosty sposób będzie można sprawdzić do kiedy obowiązuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Trzeba jednak pamiętać, że informacja zawarta w systemie dotycząca daty wygaśnięcia polisy OC, nie jest jednoznaczna z automatycznym przedłużaniem jej ważności, gdy pojazd zmienia swojego właściciela. Ważną dla wielu zmianą jest też wprowadzenie informacji dotyczącej kradzieży auta. Nie trzeba wybierać się na komisariat policji, aby dowiedzieć się czy dany pojazd nie został skradziony. Wystarczy wejść w historię samochodu w CEPiK i sprawdzić, czy są jakieś zgłoszenia w tym przypadku.

CZYTAJ TAKŻE: Najszybciej i najwolniej sprzedające się auta używane w Polsce

Nowa funkcjonalność CEPiK 2.0 z pewnością przyczyni się do większej świadomości odnośnie historii pojazdu. Dla wielu osób, w szczególności tych poszukujących używanego auta, może to być jednym z głównym narzędzi i zarazem zabezpieczeniem, aby nie trafić na przysłowiową „minę”. Tego typu rozszerzenia powoli kierują nas w dobrą stronę, gdzie transparentność, w tych kwestiach, jest nad wyraz ważna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jazda na suwak w praktyce. Kto, kogo i kiedy ma wpuszczać

Od 6 grudnia pojawiły się nowe przepisy - obowiązkowe korytarze życia oraz jazda na ...

Lepsza laurka od klepsydry

Świadomy kierowca jeździ bezpieczniej, bardziej ekologicznie i taniej. Chociaż według wstępnych danych policji w ...

BMW X4 M. Potęga doznań

To jeden z najważniejszych SAC-ów bawarskiego koncernu. Jest europejskim bestsellerem, a w wersji M ...

Elektryczne Mini już za rok

Następnym elektrycznym modelem BMW będzie Mini. Technicznie bazować będzie na rozwiązaniach z modelu i3. ...

Za wysokie chińskie limity aut elektrycznych

Światowe firmy samochodowe zwróciły się do władz Chin o odroczenie i złagodzenie planowanych limitów ...

Slow Road: sztuka spokojnego podróżowania

Jedź spokojnie, podziwiaj widoki, zatrzymaj się na chwilę w ciekawym miejscu. Po prostu ciesz ...